NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: “Finlandiya ve İsveç’in tam üyeliğinin zamanı gelmiştir”

0
47

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki Üçlü Muhtıra çerçevesinde kurulan “Daimi Ortak Mekanizması”nın toplantısı Brüksel’deki NATO karargahında yapıldı.

NATO tarafından Daimi Ortak Mekanizması’na dair yapılan açıklamada, ‘Finlandiya ile İsveç’in NATO Zirvesi öncesinde ittifakın tam üyeleri olarak karşılamasının zamanı gelmiştir’ denildi.

NATO tarafından yapılan açıklamada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in başkanlığında yapılan toplantının, üç ülkenin yetkililerini üçüncü kez bir araya getirdiği belirtildi. Açıklamaya göre; Stoltenberg, toplantının açılışında, “Finlandiya ve İsveç, Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini gidermek için eşi görüşmemiş adımlar atmıştır. Şimdi tüm müttefiklerin onay sürecini sonuçlandırması ve Finlandiya ile İsveç’i yaklaşan Vilnius’taki NATO Zirvesi öncesinde ittifakın tam üyeleri olarak karşılamasının zamanı gelmiştir” ifadesini kullandı.

Türk, İsveç ve Finlandiyalı yetkililerin Üçlü Muhtıra’nın uygulanması için atılan somut adımları ele aldığı belirtilen açıklamada, muhtırada mutabık kalındığı üzere silah ihracat kısıtlamalarının kaldırıldığı, terörle mücadele işbirliğinin artırıldığı, İsveç’in terörle mücadele kanununu sıkılaştırma sürecinde olduğu bildirildi.

Açıklamada, tarafların elde edilen ilerlemeyi memnuniyetle karşıladığı kaydedildi ve şu ifadelere yer verildi: “Taraflar, Finlandiya ve İsveç’i NATO üyeleri olmaya davet etme kararının tarihi olduğu konusunda hemfikir kalmıştır. Taraflar ayrıca Finlandiya ve İsveç için hızlı onay verilmesinin herkesin çıkarına olacağı, üyeliklerinin ittifakı güçlendireceği konusunda da mutabık kalmıştır. Türkiye, Finlandiya ve İsveç, Daimi Ortak Mekanizma’nın uzun vadeli değeri üzerinde mutabık kalmış, bu formatta işbirliğini sürdürme ve Vilnius Zirvesi’nden önce tekrar bir araya gelmek üzere uzlaşmıştır.” 

Diğer yandan İsveç basını, gerçekleşen görüşmeden herhangi bir sonuç alınmadığını ancak üç arasındaki NATO görüşmelerinin devam edeceğini belirtti.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.