Handüzü Yaylası Halkı Açıklama Yaptı: Gürgen Deresi HES’lere Teslim Ediliyor

0
1295

(Ömer ŞAN)– Handüzü Yaylası Kültür, Çevre ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği, Rize Güneysu Gürgen Deresi üzerinde yapılması planlanan HES projesine yönelik bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada, 2010 yılında Rize Güneysu Gürgen Deresi üzerinde projelendirilen Alicik HES projesi ÇED raporu ile Kale HES projesinin ÇED raporu bilir kişi incelemesi sonucunda hazırlanan raporlar doğrultusunda, Rize idare Mahkemesi’nin bu iki projeyi iptal etmesine rağmen, şu an aynı dere üzerinde yeni bir HES projesi yapılmaya başlandığı kaydedildi. Yapılan yeni HES projesinin tamamen yasa dışı, hukuksuz bir çalışma olduğuna dikkat çekildi.

HES projesinin boru döşenmesi başlayana kadar bölgede yaşayan vatandaşlara yol yapıldığı yalanının söylendiği belirtilen açıklamada, “Bütün HES projelerinde ve ÇED sürecinde izlenmesi gereken yol ve yöntemler yasalarda mevcuttur. Ancak Alicik HES projesinin aciliyeti her ne ise, yasalar ve ahlak kuralları adeta hiçe sayılarak bu çalışmalar yürütülmektedir.

Birincisi, HES borusu döşenmeye başlayana kadar vatandaşa, ‘Size yol yapıyoruz’ denildi. Borular döşenmeye başlayana kadar kimsenin böyle bir HES projesinden haberi yoktu. Kısacası bu konuda vatandaşlar kandırıldı. Şimdi halkı bu şekilde kandıranlara soruyorum: Burada yol mu yapılıyor yoksa HES mi? Eğer dediğiniz gibi yol yapılıyorsa, bu borular neyin nesi, bu boruları ne yapacaksınız?

İkincisi de hiçbir dayanağı olmadan, hiçbir tanıtım, bilgilendirme toplantısı yapılmadan, hukuksuz, kaçak bir şekilde HES çalışması yapılmaktadır. Mahkeme kararları hiçe sayılarak, bilir kişi incelemesindeki hassasiyetler görmezden gelinerek, vatandaşların onayı alınmadan bu çalışmalar devam etmektedir.

Projenin neyi, nereyi kapsadığı, nasıl yapılacağı hakkında hiçbir bilgi-belge yoktur. Tamamen yasa dışı, hukuksuz bir çalışma yapılarak suç işlenmektedir.

Bu işlerin bir süreci vardır. Bu prosedüre uyulmadan adeta yangından mal kaçırırcasına bir telaşla oldu-bittiye getirilmek isteniyor.” ifadeleri kullanıldı.

Yapılacak HES projesinin doğal yaşamı nasıl etkileyeceği de belirtilen açıklamada, “Zaten kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalan derede, HES yapılması durumunda derenin bataklığa dönüşeceği, iklim değişikliğine sebep olacağı ve köydeki yaşamı olumsuz etkileyeceği yönündedir. Ayrıca derelerimizle özdeşleşen kırmızı pullu alabalık neslinin her geçen gün azaldığını düşünürsek, zamanla Gürgen deresinde bu balık türü tamamen yok olacaktır. Bu düşünceler, 2010 yılında aynı dere üzerinde planlanan Alicik HES Projesine açılan davada bilir kişi raporlarında da yer almaktadır.

Bir diğer önemli konu, bu dere üzerinde 4 adet değirmen vardır. Bu değirmenlerin suyu nereden gelecektir?

Zaten bu derede Gürgen HES ve Kale HES arasında çok sınırlı bir alanda dere nefes almaktadır.

Bu dere, Handüzü Yaylası Turizm Bölgesi yolu üzerindedir. Bu bölgede turizmin her geçen gün geliştiğini düşünürsek, zamanla bu dere üzerinde alabalık çiftlikleri ve dinlenme tesisleri HESprojesinin yapılması durumunda hayata geçemeyecektir. Böylece bölge turizmi ve dolayısıyla da bölge ekonomisi bu durumdan zarar görecektir.” denildi. 

Projenin bir an önce durdurulmasının talep edildiği açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Bu projeye ait ÇED süreci doğru yürütülmediği için hukuken yok hükmündedir. Dolayısıyla bu çalışmalar da hukuksuz bir şekilde yürütülmektedir. Hukuksuz ve kaçak olarak yürütülen bu çalışmaların çevreye ve insan ilişkilerine daha fazla zarar vermeden bir an önce durdurulmasını istiyoruz.

Bütün bu olumsuzlukları dikkate alarak, bu şartlarda, bu projenin devam etmesi durumunda vatandaşlar ve ilgili şirket arasında çok büyük sorunlar çıkabileceği endişesini taşıyoruz. Bu sebeple, Handüzü Yaylası Kültür Çevre ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Yönetim Kurulu, üyelerimiz ve vatandaşlarımızın ortak düşüncesi-kararı, bu HES projesinin bir an önce durdurulmasıdır. İlgili makamların da bu hassasiyeti göz önünde bulunduracaklarına inanıyoruz.

Aksi halde haklarımızı Rize İdare Mahkemelerinde arayacağımızı bildiririz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.