HDP’li Bilgen: ”Başkanlık sistemi dahil her şey tartışılabilir.”

0
1248

AyhanBilgen


HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, demokratik bir anayasa süreci düşünüldüğünde her şeyin tartışılabilir olduğunu söyledi. Anayasa metninin tabulaştırılmaması gerektiğini söyleyen Bilgen, ”…’başkanlığı tartışmayız, şunu asla tartışmayız’ gibi yaklaşımlar demokratik anayasa süreciyle bağdaşmaz.” ifadelerini kullandı.
Seçimlerin hemen ardından başlayan tartışma başlıklarının birisi de, Başkanlık sistemi ve buna bağlı olarak değişmesi gereken Anayasa idi. Bu tartışmaya ilişkin bir açıklamada bulunan Ayhan Bilgen, ”Başkanlık sistemi dahil tüm modelleri tartışabiliriz.” dedi.

Cumhuiyet Gazetesi’nden Mahmut Lıcalı’nın haberine göre Ayhan Bilgen, 1 Kasım’ın ardından yeni anayasa yapımının gündeme gelmesiyle demokratik, özgürlükçü ve çoğulcu bir anayasaya ihtiyaç olduğunu belirtti. “Tek adam” sisteminin özgürlüğü kısıtlayacağını ve toplumun ihtiyacının bu olmadığını söyleyen Bilgen, Orta Asya ve Afrika’daki başkanlık modellerinin “yerli ve milli başkanlık modeli” diye sunulmasının Türkiye toplumundaki taleple bir bağlantısının bulunmadığını ifade etti. Bilgen, “Yargı bağımsızlığı, sivil toplumun karar süreçlerine katılımı, kanunların iyileştirilmesi ve terörle mücadelenin yeniden ele alınması gibi talepler var” dedi.

Ayhan Bilgen, yeni anayasa konusunda Türkiye’nin güçlü bir denge ve denetleme sistemine ihtiyacı olduğunu kaydetti. Bilgen, bugünkü mevcut anayasanın darbe anayasası olduğunu belirterek, “Bugünkü anayasayla kıyaslanmayacak şekilde demokratik, özgürlükçü ve çoğulcu bir anayasaya ihtiyaç var” diye konuştu.

Aslında Parlamenter Sistemi Öneriyoruz…”

Herhangi bir konuyu tartışmayı reddetmenin doğru olmadığını belirten Bilgen, “Biz parlamenter sistemi öneriyoruz. Parlamenter sistemin demokratikleşmeyi ilerleteceğine inanıyoruz. Ancak anayasa metnini tabulaştırmak, ‘başkanlığı tartışmayız, şunu asla tartışmayız’ gibi yaklaşımlar demokratik bir anayasa süreciyle bağdaşmaz. Her şey tartışılabilir. Bilimin ve aklın, dünyadaki değişimin gereği; hiçbir şey kutsallaştırılmadan tartışmaya açılabilir” dedi. 

“Seni Başkan Yaptırmayacağız…”

7 Haziran öncesinde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik “Seni başkan yaptırmayacağız” çıkışı gündem olmuştu. HDP seçim kampanyasını da bu slogan üzerine kurmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.