İBB’ye Ait Yerler AKP’li Belediyeler Tarafından El Konuluyor

0
873

Güngören, Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Alibeyköy gibi ilçelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait bazı binalar CHP’nin tüm itirazlarına karşın AKP’li ilçe belediyelerine bedelsiz verildi.

İBB Meclisi’nin dün yapılan oturumunda AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’nun verdiği önerge tartışma yarattı. Teklifte mülkiyeti İBB, Maliye Hazinesi ve bazı belediyelere ait 20 taşınmazın 10 yıl süreyle AKP’li ilçe belediyelerine bedelsiz tahsisi ve devri istendi. Mülkiyeti İBB’ye ait 13 parselin 2’sinin bedelsiz devrinin, 11’inin ise tahsisinin istenmesi oturumda gerilime sebep oldu.

Teklife olumsuz oy kullanan CHP’li Meclis üyeleri muhalefet şerhi koydu. Şerhte, tahsis taleplerinin incelenmesi için bir tahsis komisyonu kurulduğu anımsatılarak özetle şu ifadeleri kullandı: “Tahsis komisyonu göreve başlamadan önce hangi tahsis taleplerinin olumlu cevaplanacağına dair bazı kriterler koyarak belediyeler arasında uygulama eşitliği sağlamayı amaçlamış ve bu kriterlere uygun talepler de CHP Grup Başkan Vekili ve AKP Grup Başkan vekili ortak imzasını taşıyan teklif haline gelmiştir. Devir taleplerine olumlu yanıt verilmemesi ve Spor Salonları ile stadyumların tahsis edilmeyerek işletmelerinin İBB tarafından yapılması bu kriterler ve prensipleriden sadece iki tanesidir. Bu rapor, başlangıçta belirlenmiş olan tahsis komisyonu kriterlerine uygun olmadığı ve tahsis yerine devire uygun görüş verildiği ve kapalı spor salonları ile stadyumların tahsisini içerdiği için tarafımızca uygun görülmemiştir. Zira tahsis komisyonu prensiplerini bir kenara bırakarak hukuki yönden bakmak gerekse dahi tahsis geçici kullanım izni vermek iken devir bedelsiz olarak hakkın kökten terk edilmesi manasına geleceğinden İBB zararına olacak bu işlemler tarafımızca uygun görülmemektedir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.