Lübnan Bugün Greve Gidiyor

0
943

Lübnan’da Yakıt İstasyonları İşveren Sendikası, doların farklı kurlardan işlem görmesi sebebiyle  bugünden itibaren greve gidileceğini duyurdu.

Lübnan haber ajansı NNA’da yer alan habere göre, sendika, doların piyasada 2 ayrı kurdan işlem görmesinin sektörü olumsuz etkilemesi ve Lübnan Bankası ile petrol ürünleri ithal eden şirketlerin anlaşmalara bağlı kalmaması nedeniyle bugün sabah saatlerinden itibaren greve gitme kararı aldı. 

Sendika yetkilileri, bu kararı almadan önce uzun süre beklenildiğini, sektörün çektiği sıkıntıları anlatmak için Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüşme ayarlanmasını istediklerini ancak bu buluşmanın gerçekleşmediğini ifade etti.

Bununla birlikte, Başbakan Saad el-Hariri’nin verdiği vaatleri yerine getirmediğini, enerji ve ekonomi bakanlıkları ile ilgili kurumların da sendikanın çıkarlarını koruyacak hiçbir girişimde bulunmadığını dile getirdi.

Sendikanın grev kararının ardından yakıt istasyonlarının, araçlarına yakıt almak isteyen yurttaşların akınına uğradığı görüldü. 

Kamu borcunun 86,2 milyar dolara ulaştığı Lübnan’da, Merkez Bankasında 1 dolar 1507 Lübnan lirasıyken, döviz bürolarında 1 dolar 1630 ile 1700 lira arasında işlem görüyor.

Kaynak: Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.