IKBY’den geri adım: Referandum sonuçları askıya alınacak

0
1549

41038505_303Güney Kürdistan’da bağımsızlık referandumu sonrası yaşanan siyasi ve askeri çatışmalar sonucunda yeni bir gelişme yaşandı. En son Irak Ordusu’nun Kerkük’e girip Peşmerge güçlerini şehirden çıkmaya zorlaması sonucunda Güney Kürdistan yönetimi yeni bir adım atarak bağımsızlık referandumunun sonuçlarını Irak Merkezi Yönetimi ile ateşkes yapabilmek için askıya aldığını açıkladı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Irak ve Kürdistan’ın karşı karşıya olduğu gerginlik ve tehlikeli durum karşısında, hepimizin, bu durumun Irak güçleri ve Peşmerge arasında daha ileri bir savaşa dönüşmesini engelleme konusunda tarihi bir sorumluluğu var.

16 Ekim 2017 tarihinde Irak güçleri ve Peşmerge arasında başlayan çatışmalar ve saldırılar, iki tarafa da zarar verdi. Bu durumun devam etmesi, daha çok kanın akmasına ve hatta Irak’ın bileşenlerinin sosyal anlamda birbirinden kopmasına yol açabilir.

İki taraf arasındaki savaşın kazananı olmayacağı açıktır. Aksine, iki tarafa da yaşamın her alanında büyük zararlar verecektir. Bu nedenle, Kürdistan ve Irak halklarına karşı olan sorumluluğumuz gereği, Irak hükümetine, Irak kamuoyuna ve dünyaya şunları açıklıyoruz:

Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm çatışmaların ve her türlü askeri operasyonun acil şekilde sonlandırılmasını, Irak Kürdistanı’nda yapılan referandumun sonuçlarının askıya alındığını, Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve federal hükümet arasında Irak anayasası temelinde görüşmelere başlanmasını öneriyoruz.

ODAK

25 Ekim 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.