İstatistikler Erdoğan’ı Yalanlıyor!

0
1023

Saray ve AKP her fırsatta ekonomik krizin olmadığını söylerken, işsizlik ve enflasyon verileri durumun öyle olmadığını açıkça gösteriyor.

TÜİK’in açıkladığı Ağustos ayı iş gücü verilerine göre, resmi istihdamda düşüş, işsizlikte ise artış devam ediyor.

İstatistik Kurumu’nun yayınladığı verilerine göre, Türkiye genelinde işsiz sayısı Ağustos’ta geçen yılın aynı dönemine göre 266 bin kişi artarak 3 milyon 670 bin kişi oldu. İşsizlik oranı da yarım puanlık artış ile yüzde 11,1 seviyesine yükseldi.

İşsizlerin sayısına, iş bulmaktan ümidini kestiği için iş aramayanlar, çalışmaya hazır olup çeşitli nedenlerle iş aramayanlar, sadece belirli aylarda çalışan yılın büyük bölümünde işsiz durumda olan mevsimlik işçiler ve daha fazla çalışmak istemesine rağmen haftalık 40 saatin altında çalışanları ifade eden eksik istihdam da dahil edildiğinde, geniş (gerçek) tanımlı işsizlik oranına ulaşılıyor.

Sol’un haberine göre, önceki yıl aynı ayda yüzde 17,3 olan geniş tanımlı işsizlik Ağustos ayında yüzde 18 olurken, geniş tanımlı işsizlerin sayısının ise 6 milyon 352 bine ulaştığı belirtiliyor. Bu rakamlar ekonomi çevreleri tarafından açıkça ekonomik bir darboğazın habercisi olarak değerlendiriliyor. 

TÜİK verilerinde genç nüfusun durumu da oldukça kötü. 15-24 yaş arası genç nüfusun yüzde 28,6’lık kesimi, ne istihdamda, ne de eğitimde yer alıyor. Yani 3 milyon 228 bin genç, ne eğitimine devam ediyor ne de herhangi bir işte çalışıyor.

Genç kadınlarda istihdamda ve eğitimde yer almayan nüfusun oranı ise yüzde 38,2’lere ulaşmış durumda. 

Erdoğan ve saray sözcüsü gibi çalışan bakan ve AKP’li milletvekilleri ise kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda, “Kriz”, “Ekonomik sıkıntı” veya “İşsizlik” gibi sonuçları görmezden gelmeye devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.