İsveç’te Kuran yakan faşist Rasmus Paludan, Expressen’e konuştu: “Hayal ettiğim gibi olmadı, pişman değilim”

0
387

İsveç’te geçtiğimiz hafta Erdoğan’ın maketinin Mussolini’ye gönderme yapılarak ayaklarından asılması ve ardından geçtiğimiz günlerde Danimarka’daki faşist parti Stram Kurs’un lideri Rasmus Paludan’ın Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran yakması AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yaradı. Faşist Paludan’ın yaptığı eylem sonrasında Türkiye’de gösteriler düzenlendi. AKP’ye propaganda şansı doğdu.

Rasmus Paludan, gerçekleştirdiği eylem ile ilgili İsveç gazetesi Expressen’e konuştu. Expressen’den Filip Bolmgren’in sorularını yanıtlayan Paludan, eylemin hayal ettiği gibi olmadığını, sosyal medya hesabından tehdit mesajları aldığını ancak pişman olmadığını ifade etti.

Paludan, gerçekleştirdiği eylem sonrasında Türkiye’de bu kadar fazla protesto gösterisinin olacağını tahmin etmediğini belirtti. Düzenlenen protesto gösterilerinde Paludan’ın resimleri ve İsveç bayrakları yakıldı.

Verdiği mülakatta, eylemini gerçekleştirmesine neden olan çok önemli siyasi sebepler olduğunu ifade eden Paludan, ölüm tehdidi içeren mesajlar aldığını da belirtti. Mülakatta, Paludan’ın 2019’dan beri polisin gözetiminde kişisel korumasının olduğu da ifade edildi.

Eylemin NATO başvurusuyla hiçbir alakası yok

Rasmus Paludan, aldığı ölüm tehdidi mesajları karşısında ise korktuğunu belirtti. Paludan ayrıca eyleminin, İsveç’in NATO başvurusu ile hiçbir bağlantısının olmadığını da vurguladı ve İsveç’in NATO başvurusunda Türkiye’yi ilgilendiren tek noktanın İsveç’in savaşma isteği ve savunma kabiliyeti olduğunun altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.