Kanal İstanbul’dan sonra şimdi de “Kanal Bolu” projesi, halk itiraz edecek

0
843

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın inadıyla yapılmak istenen ve doğal alanları yok edeceği, büyük afetlere neden olabileceği söylenen Kanal İstanbul projesinin tartışmaları sürerken bir haber de Bolu’dan geldi. Bolu’nun en verimli tarım ovası olduğu söylenen mevkiiye, 12 metre yüksekliğinde ve 70 metre genişliğinde “Bolu Güney Çevre Yolu” adı verilen bir yol inşaatı başlatıldı. Halk inşaatı başlayan yolu, “Kanal Boru” olarak adlandırdı.

Daha önce doğa harikası Gölcük’ün yapılaşmaya açılmasını önleyen Bolu Platformu, yol inşaatının durdurulması ve projenin iptali için dava açıp muhtarlar dahil 50 sivil toplum kuruluşunu tek çatı altında topladı. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre yüksekliği duvara, dolgu toprak altındaki geçitleri dehlizlere benzetilen yeni yolun Bolu’nun en verimli tarım arazilerini yok edeceği belirtiliyor.

TARIM ALANLARI YOK OLABİLİR

Bolu, biri şehrin tam ortasındaki karayolu diğeri de dağlık kuzey yamaçtaki otoban olmak üzere doğudan batıya iki büyük yol güzergahında bulunuyor. Ulaştırma Bakanlığı, kente üçüncü bir şehirlerarası yolun güneyden açılmasına karar verdiğini belirtiliyor. Ancak yolun geçirilmesinin planlandığı güney aksında Bolu’nun en verimli tarım arazileri ile çok sayıda köy ve yerleşim yerinin bulunması kentte büyük tepkiye yol açtı. Geniş bir kitleyi bir araya toplayan Bolu Platformu, Bolu İdare Mahkemesi’ne projenin iptali için dava açtı. Dava dilekçesinde yolun kamu yararından çok, kamu için zarar oluşturacağı belirtildi

ŞEHRİN ORTASINA DUVAR ÖRÜLECEK

Platform, yolun Bolu için telafisi zor, hatta imkansız denebilecek olumsuz sonuçlar doğuracağı bilgisini verirken, adeta duvarı andıran yolun yapılması halinde yaklaşık 100 hektar tarım alanının yok olacağı ve şehri adeta ikiye bölen 12 metre yüksekliğinde 70 metre genişliğinde bir duvar örülmüş olacağı uyarısında bulundu. Platform açıklamasında, “Üstelik bu duvar, toprak dolgu malzeme ile yapılıyor ve geçişler, altlarda oluşturulacak bir nevi dehlizlerden olacak. Çevre yolu, birçok köyü ikiye bölecek. Doğa turizminin geleceğini olumsuz etkileyecek, hava, görüntü ve ses kirliliğine yol açacak. Bolu halkı, bu yol güzergahını istemiyor. Bolu’ya, Bolululara ve Bolu’nun geleceğine zarar vereceğini düşünüyor” denildi.

BOLU PLATFORMU ÖNERİ SUNDU

Bolu Platformu, yol projesinin sadece ulaşım önceliğiyle hazırlandığına işaret ederken, ulaşım ihtiyacının doğaya ve insanlara zarar vermeden iki alternatifle çözülebileceği önerisini getirdi.

Platform açıklamasında, “Örneğin, Ankara-İstanbul otoyolunun Bolu doğu-batı arası ücretsiz kullandırılarak bu ihtiyaç kısa vadede görülebilir. Uzun vadede kuzeyde, otoyola paralel bir güzergahta çevre yolu inşa edilebilir. Böylece Bolu’nun verimli tarlaları, doğası ve insanları büyük bir riskten kurtulur” denildi.

İPTAL DAVASI VE İMZA KAMPANYASI

Yol projesinin iptali için dava açan Bolu Platformu, ayrıca imza kampanyası da başlattı. Platform, 50 sivil toplum kuruluşunun yan yana gelmesi ile oluşturuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.