Kardeşliğin Sembolü Hrant Dink

0
1157

Hrant Dink, tarihte birbirinin kanına girmiş olan Türk ve Ermeni haklarının barışması için hayatını ortaya koyarak mücadele etti. Ermeni halkının başına gelenleri çok iyi bildiği, derinden hissettiği halde, Ermeni düşmanı ve sözde Türk milliyetçiliğini çok yumuşak üslupla eleştirirken esas olarak Ermeni ezilen ulusçuluğuna karşı mücadele etti. O, iki halk arasında yaşanan büyük trajedinin en büyük sorumlusunun emperyalistler olduğuna dikkat çekti. Faşistler Hrant’ı bundan dolayı hedef aldılar. Çünkü onlar milli düşmanlıklardan besleniyorlar.

Hrant, Türk ve Ermeni halklarının dostluğunu savunurken Kürt halkını da emperyalizmin kışkırtmalarına karşı kardeşçe uyardı. Aynı uyarıyı Türklere de yaptı. “Onlar kendi çıkarlarıyla ilgilenirler. Halkları birbirine düşürdükten sonra bir bakarsın ki çekip gitmişler.” diyordu. Hrant Dink isteseydi Avrupa’ya veya Amerika’ya gider oralarda kolay hürriyet kahramanlarından birisi olarak hayatını yaşardı. Ama o, bile bile risk aldı. Bütün saldırılara, dıştalamalara, hakaretlere, tehditlere rağmen ülkesinde kaldı ve mücadele etti.

Cenazesinde “Hepimiz Hrantız Hepimiz Ermeniyiz!” sloganları atıldı.

Ermeni halkının bu yiğit evladı sadece Ermeni halkının değil, bu ülkenin bütün halklarının gurur kaynağıdır. Hrant, halklarımızın dayanışma içinde özgürce birleşmesinin sembolüdür. O, heykeli dikilmesi gereken insanlardan biridir. Hrant Dink’i katledenleri bir kez daha lanetlerken, bu yiğit insanı coğrafyamızdaki Türk, Kürt, Arap, Ermeni, Laz, Çerkes vb. bütün halklara sevgi ve saygı duygularımızla anıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.