Malmö’de faşist provokasyon

0
1439

Faşistlerin Malmö’de Kuran’ı tekmeleyip yakması ve görüntülerini sosyal medyada paylaşması şiddetli protestolara yol açtı.

Dan Park adlı sokak ressamı bir faşist provokatör, Malmö’de İslam karşıtı bir gösteri yapmak için başvurdu. “Stram kurs” adlı Danimarkalı ırkçı-faşist partinin lideri de Danimarka’dan gelip gösteriye katılarak domuz etine sarılmış Kuran’ı orada yakacağını açıklamıştı. Gösteri tarihi olarak 28 Ağustos Cuma günü seçilmişti. Polis başvuruyu güvenlik sorunu yaratacağı gerekçesiyle 26 Ağustos’ta reddetti. Daha önceden etnik düşmanlık yaymaktan ceza almış olmasıyla tanınan Dan Park’ın temyiz başvurusu da ilgili mahkemece reddedilmişti.

Faşist ressam Dan Park

Yasağa rağmen faşistler, İsveç sınırında durdurulan faşist lider Rasmus Paludan’ı desteklemek için Cuma günü öğlen sonrası Malmö Büyük Meydan’da (Stor torget) toplanarak gösteri yaptılar. Karşılarında ise bir grup anti faşist vardı. Birkaç faşist bir Kuran’ı birbirlerine atıp tekmelerken polis müdahale etti ve ellerindeki çakmağı aldı. Burada 5-6 kişi göz altına alındı. Daha sonra bir grup faşist, Müslüman göçmenlerin yaşadığı Rosengård’da Kuran’ı yakıp görüntülerini sosyal medyada paylaştı.

Stran Kurs’un faşist lideri Rasmus Paludan

Provokasyonun ardından Cuma akşamı saat 19:00 sularında sayısı 300 civarında olduğu bildirilen kitle, Malmö’deki Amiralsgatan ve Rosengård’da toplanarak ellerinde havai fişek, ses bombası gibi maddelerle gösteri yaptılar. Göstericilerin polise kaldırım taşları attıkları, bazı polislerin hafif yaraladığı, bazı polis ve kurtarma araçlarının biraz tahrip edildiği, 20 civarında arabanın da yakıldığı, polisin Cumartesi sabahına doğru 10-20 kişiyi göz altına aldığı bildirildi. Farklı yerlerde yakılan arabaların gösterilerle ilgisinin olup olmadığı ise henüz saptanamadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.