NATO Genelkurmay Başkanları Oslo’da toplandı

0
73

NATO ülkelerinin genelkurmay başkanları Norveç’in başkenti Oslo’da toplandı.

Toplantıda NATO’nun savunma ve caydırıcılığının artırılması için hazırlanan planlar ile Ukrayna’ya destek konuları değerlendirilecek.

Toplantının açılışında konuşan Askeri Komite Başkanı Bauer, NATO’nun bölgesel planlarıyla ulusal savunma planlarının ‘iç içe geçmiş’ olduğunu söyledi.

Toplantıda bu planların uygulanabilirliğini ele alacaklarını aktaran Bauer, bunun da yüksek hazırlık seviyesinde daha fazla asker, kapasite geliştirme, komuta ve kontrol yapılarının uyumlandırılması, lojistik destek, bakım, ikmal, eğitim ve tatbikat gibi konuları içerdiğini belirtti.

Bauer, “NATO’nun planlarıyla ulusal savunma planları o kadar iç içe geçmiş durumda ki yolumuzda ilerlerken birbirimize danışmamız hayati önem taşıyor” dedi.

Rusya ile savaşan Ukrayna’ya verilen desteğin öneminden bahseden Bauer, Ukrayna ordusunun her gün sahada ilerleme gösterdiğini, Rusya’nın ise zemin kaybettiğini anlattı.

Bauer, İsveç’in NATO üyelik başvurusuna da değinerek, ittifaka üye olmasıyla NATO’nun daha da güçleneceğini ve NATO ülkelerinin asker sayısının 3,5 milyona çıkacağını söyledi. (AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.