OECD raporu: Türkiye eğitime yatırım yapmıyor

0
237

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) yayımladığı raporda, Türkiye lise harcamalarında 40 ülke arasında 38. sırada yer aldı. Rapora göre, Türkiye öğrenci başına yıllık 5 bin dolardan az harcama yapıyor.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, OECD raporunda Kolombiya, Meksika ve Türkiye’nin öğrenci başına yıllık 5 bin dolardan az harcama yaptığı, Lüksemburg’un yaptığı harcamanın ise nerdeyse 25 bin dolar seviyesinde olduğu ifade edildi. OECD ülkelerinde öğrenci başına yapılan yıllık harcamanın ortalaması, genel üst orta öğretimde ortalama 11 bin 400 dolar, meslek liselerinde ise 13 bin 200 dolar seviyesinde.

İlk ve ortaöğretim, OECD ülkelerinin birçoğunda zorunlu. Her bir öğrenci için 6 ile 15 yaş arasında yapılan harcamanın OECD ortalaması 112 bin dolar. Avusturya, Danimarka, İzlanda, Lüksemburg ve Norveç’in bu yıllarda öğrenci başına yaptığı yıllık harcama 150 bin doları geçerken, bu meblağ Kolombiya, Romanya ve Türkiye’de ise 50 bin doların altında.

Rapora göre, lise diplomasını “işgücü piyasasına başarılı bir biçimde dahil olmak için asgari şart” olarak değerlendiren OECD, üye ülkelerde 25-34 yaş grubunda bulunanların yüzde 14’ünün lise mezunu olmadığını ifade etti. Raporda bu yaş grubunda lise eğitimine sahip olmayanların oranının düşme nedeninin Türkiye ve Portekiz gibi ülkeler olduğu da belirtildi.

Türkiye eğitim hayatından çalışma hayatına geçişte de, “Bir Bakışta Eğitim 2023” başlıklı raporda olumsuz bir görünüm sergiledi. 18-24 yaş grubunda, ne eğitimde ne de iş hayatında olanların oranı, Türkiye’de diğer birçok OECD ülkesine kıyasla yüksek. OECD ülkelerinde bu ortalama yüzde 15 civarındayken Şili, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nde söz konusu gençlerin payı yüzde 25’ler seviyesine çıkıyor.

Türkiye’de ne eğitim ne de iş hayatında olanların oranı, 25-29 yaş grubunda da oldukca yüksek. Raporda lise diplomasına sahip oldukları halde eğitime devam etmeyen ama çalışma hayatına da dahil olmayanların toplama oranı yüzde 33,3.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.