Programda sokağa çıkma yasağına yönelik tartışma: “sokağa çıkmak zorunda olan insanların ekmeklerini, devlet olarak vermek zorundasınız”

0
669

Katıldığı bir televizyon programında Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağını tartışan bilim insanı Dr. Serdar Savaş, önemli yorumlarda bulundu. Serdar, “sokağa çıkma yasağının esprisi şurada. Eğer sokağa çıkma yasağı getirirseniz, ekmeğini eve götürmek için sokağa çıkmak zorunda olan insanların ekmeklerini, devlet olarak vermek zorundasınız. Sanıyorum, bu konudan yana bir endişe var. Eğer, bu ülke fakirini fukarasını, ekmeğini kazanmak için sokağa çıkarmak mecburiyetinde bırakıyorsa ve bu insanlar, sokaktan mikrop alıp evine götürüyorsa ve devlet, sosyal açıdan dezavantajlı olan gruplarını bugün korumayacaksa, lütfen ne gün koruyacağını bana söylesin. Bunu da söylemiyorsa, sosyal devletim falan demesin.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Savaş, “Parkta da gezsin, balık da tutsun. Bu adam ekmeğini çıkarmanın derdinde, zaten beslenmesi zayıf. Zaten kötü koşullarda yaşıyor, zaten evindeki koşullar sağlıklı olmayan fakirin fukarının bu koşullarda mecburen sokağa çıkıp, öldüğü zamanda ‘E biz sana sokağa çıkma demiştik, sen öldün” diyemezsin, böyle bir şey yok. Devlet diyecek ki, “Sokağa çıkmıyorsun, fakir fukara evinde oturuyorsun. Ben de sana bakacağım demeli. Sosyal devlet bu. Devlet bunu yapamıyorsa hiç sosyal devletim diye dolaşmasın. Sosyal devletin burada yapacağı, görev gereği çalışmak zorunda olan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.