Sağlık Bakanı (!) Mehmet Nuri Ersoy konuştu: “En kısa sürede uçuşları Rusya ile karşılıklı olarak başlatırız, Rusya’nın bütün şehirlerinden turist kabul ederiz, sıkıntı yok”

0
415

Türkiye’de koronavirüs salgını kapsamında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan daha “bağlayıcı” açıklamaları olduğu görülen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, en kısa sürede Rusya ile karşılıklı uçuşların başlatılacağını belirtti.

Sputnik’e konuşan Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin kapanma sürecinde ve sonrasında vaka sayısı hedeflerini tutturduklarını, bunun da kısa sürede Rusya’dan Türkiye’ye yapılacak uçuşlara yansıyacağını belirtti.

17 Mayıs’ta Rusya’ya gidip turizm ile ilgili görüşme yapan heyet içerisinde olduğunu belirten Ersoy, “Muhtemelen önümüzdeki haftalarda bir toplantı daha yapıp kendilerinin Türkiye’ye geliş tarihlerini netleştireceğiz. Sevindirici olan, söylediğimiz gibi Türkiye’de vaka sayılarının inmeye devam ediyor olması. Çünkü Türkiye tam kapanmadan hemen bir normalleşmeye geçmedi. Kısmi kapanmaya geçti. Bu da sayıların yukarıya değil, aşağıya doğru gitmesini sağlıyor” ifadelerinde bulundu.

“Rus turistlerin ziyaret ettiği şehirlerde vaka sayıları çok aşağıda”

Otel zincirleri sahibi AKP’li Bakan Ersoy ayrıca Rus turistlerin ziyaret ettiği şehirlerde vaka sayılarının çok aşağıda olduğunu belirtti. Ersoy, “Sevindirici bir haber daha var. Özellikle Rus turistlerin ziyaret ettiği Antalya, Bodrum, Marmaris, Dalaman gibi destinasyonlarda vaka sayıları çok daha aşağıda. Türkiye ortalamasının yüzde 50 daha aşağısında gerçekleşiyor güney kentlerinde. Bu da turistik bölgeler açısından sevindirici, ne kadar güvenli olduğunu gösteren sonuçlar” dedi.

“Rusya’nın her şehrinden turist kabul ederiz”

Ersoy ayrıca şunları belirtti:

“Rusya’nın bütün şehirlerinden biz kabul ederiz, sıkıntı yok. Çünkü verilerine bakıyoruz biz Rusya’nın. Son birkaç aydır oldukça kontrol altında gidiyor. Bu yüzden bizim Rusya’dan trafik başlatmak gibi bir sıkıntımız yok. Ama Türkiye’nin 50-40 gün önceki verileri ile şu anki verilerini kıyasladığımızda Türkiye’nin verilerinde de çok ciddi bir düzelme olduğu görülüyor. Günlük vaka sayılarında 14 Nisan ile kıyasladığınızda dünkü sayılar ile yüzde 88 azalma var. Özellikle Rus misafirlerin ağırlıklı ziyaret ettiği yerlerde bu oranlar çok çok daha düşük. Çok hızlı, sert bir kapatma uyguladı Türkiye. Peşinden de kısmi kapatmayla devam ettiği için iddialı hedefler de koydu. Hedeflere ulaşmak için sıkı sıkıya da uyguluyor. İnşallah iyi sonuç alırız diye düşünüyorum ben. Bizim Rusya’nın herhangi bir şehriyle alakalı kısıtlamamız söz konusu değil. Çünkü Rusya’nın genel verileri iyi. Bizim için de hava trafiği başlatmak için yeterli. Onlar başlatmak istedikleri an, Türkiye’deki verileri yeterli bulduğu an hızlı bir şekilde başlatırız”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.