Saray ve AKP’nin Yeni Kabusu “Sarı Yelek”

0
1100

Fransa’da başlayan Sarı Yelekliler protestoları tüm dünyada yankı bulmaya devam ediyor.

Türkiye’de de Saray ve AKP, eylemlerin ülkeye yansımasından korkarak sarı yelek avına çıktı.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; İçişleri Bakanlığı yetkilileri, sosyal medyada dolaşan “sarı yelekliler Türkiye’de de ortaya çıkacak” iddiaları üzerine, sarı yelek üretimi ve satışının artıp artmadığına yönelik bir araştırma yaptı. Başta İstanbul Mahmutpaşa olmak üzere birçok noktada araştırma yapan Bakanlık yetkililerinin, sarı yeleklerin üretiminin ve satışının artmadığına yönelik bir değerlendirme raporu hazırladığı ve bu raporu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile paylaştığı öğrenildi.

Bunun üzerine İçişleri Bakanı Soylu’nun da Türkiye’de “sarı yelek” tehlikesinin olmadığına ve iddiaların sosyal medyada abartıldığına dair bir raporu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaştığı iddia ediliyor.

CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu durumla ilgili değerlendirmesinde, hükümetin Gezi Direnişi’nin ardından “paranoyaklaştığını” belirtti.

Gezi Direnişi’nin hükümette bir travmaya neden olduğunu ifade eden Erdoğdu, “Bir demokrasinin sağlamlığı ‘toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı’nın uygulanması ile belirlenir. Bu hakkı daha olmadan kısıtlamaya çalışmak ilkel faşizmde olur. Türkiye bunu hak etmiyor ve bu davranışlar, Türkiye’nin uluslararası itibarına da zarar veriyor.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.