Saygıyla Anıyoruz

0
1394
IMG_0965
Şerif Turunç ve Bilgehan Karpat

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne ve AKP il binasına yönelik eylemin hemen ardından Avrupa’da bir Halk Cephesi kurumundayız. Komün hayatı yaşıyorlar. Zenginleşme ve şahsi gelecek peşinde değiller. Mültecileşmekten uzaklar. Mücadeleye bağlılıklarını ve iç dayanışmalarını beğeniyoruz.
Herkeste bir heyecan: Eylem nasıl etki yarattı ve daha sonra ne olacak? Acaba devrimciler yakalanmamayı başaracaklar mı? CNN Türk açık. Mekanda gördüğümüz insanlar bir yandan işleriyle uğraşıyor, bir yandan ise gazeteleri ve sosyal medyayı izliyorlar. Eylemin halkta yaygın bir şekilde beğeni yarattığı ve polisin fazlaca tedirgin olduğu yorumları yapılıyor.
Televizyon kanalının alt yazılarında Vatan Caddesi’nde çatışma yaşandığı haberleri geçiyor. Haber ayrı bir heyecan, ilgi ve sevinç yaratıyor. Bir süre sonra CNN muhabiri konuşuyor. Muhabir olay yerinde bir kamyonun dur ihtarına uymaması üzerine polisin havaya ateş açmış olduğunu söylüyor.
Dersim kırsalında 10 devrimcinin ödürülmesini konuşuyoruz. Bombalanma sonucu bir kısım cesetler teşhis edilemeyecek kadar yanmış. Eylemlerin bu olaya bir cevap özelliği taşıdığı izlenimi alıyoruz. Aynı şey TİKKO gerillalarına da yapılmış.
Arkadaşlarla geçmişte sorunlar yaşamışız, ayrıca mücadeleye ve sürece ilişkin bir kısım farklı düşünceler içindeyiz ama düşmanımız aynı ve hepimiz de emekçilerden yanayız. Ortak devrimci duygular taşıyoruz. Ayrılıklarımızı değil ortak yanlarımızı öne çıkarmamız, sevinçlerimizi ve acılarımızı paylaşmaya önem vermemiz gerekiyor.
Türkiye’de dayanışma evleri açtıklarından söz ediyorlar. Dinlemek mutlu ediyor. Arkadaşlarla birlikte oturuyor, birlikte yemek yiyor ve referandum üzerine konuşuyoruz. Daha sonra da vedalaşarak ayrılıyoruz.
Yakalanmasınlar, diyoruz. Ama biliyoruz ki rejim eyleme çok önem veriyor. Mutlaka ve en kısa zamanda yakalanmaları için ne gerekiyorsa yapacak ki yüreklere korku salsın.
İki gün sonra aldığımız haberlere çok üzülüyoruz. Diktatörlüğe karşı savaşa kalkışmışlar. Üst üste darbe almış olmalarına rağmen mücadele azimlerini koruyorlar. Bazı şeyler bize yanlış gelse de bu denli yüksek direnme azmine ve cesaretine karşı ne diyebiliriz ki? Biz başka bir yoldan gitmeye çalışıyoruz ama ölenler de esir düşenler de bizim insanlarımız. Düşman ile savaşta kahramanca ölen devrimcileri saygıyla anıyor, esir düşen ve mücadeleye bağlılığını sürdüren arkadaşlar selam ediyoruz.
23 Ocak 2017
Odak Avrupa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.