“Soylu, Oy ve Ötesi’ni sandıktan uzak tutmak için emniyet müdürlerine özel görev verdi”

0
251

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, “Seçimde Emniyet müdürlerine özel görev” başlıklı bugünkü köşe yazısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bir süredir hedef gösterdiği Oy ve Ötesi için emniyet müdürlerine ‘talimat’ verdiğini yazdı.

Emniyet müdürlerine verilen talimatla, sandık sonuçlarını takip eden Oy ve Ötesi aracılığıyla gelen müşahitlerin sandık çevresine yaklaştırılmamasının istendiğini kaydeden Pehlivan, İstanbul, Ankara ve İzmir’de özel bir ekibin görevlendirildiğini de yazdı.

28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek cumhurbaşkanı ikinci tur seçiminde bazı polis başmüfettişlerinin seçim günü üç büyük kentte özellikle Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy potansiyelinin yüksek olduğu okullarda hazır olacaklarını yazan Pehlivan, “Görünen o ki 1. sınıf Emniyet müdürleri o okullarda Oy ve Ötesi üzerinden gelen yasal müşahitleri sandığa yaklaştırmamak için bir çaba içinde olacak. Aslında 28 Mayıs’ta biraz da böylesi kararları oylayacağız” ifadelerini kullandı.

Pehlivan yazısının ilgili kısmında şu ifadeleri kullandı:

“Normalde, seçim günü okullarda güvenlik için komiser ve komiser yardımcısı görevlendirilirdi. YSK’nin de bu konuda bilgisi ve izni olurdu.

Ancak öğrendim ki…

Emniyet Genel Müdürlüğü ile valilikler aracılığıyla İstanbul, Ankara ve İzmir’de bu pazar günü için özel bir görevlendirme yapıldı. Buna göre, 1.sınıf Emniyet müdürü olan polis başmüfettişleri de seçim günü üç büyük kentte belirlenen okullarda hazır bulunacak.

Örneğin, sadece İstanbul’un 19 ilçesindeki okullarda 61 polis başmüfettişi görevlendirildi.

Peki, amaç ne?

Emniyet müdürlerine verilen sözlü talimatta, Oy ve Ötesi aracılığıyla gelen müşahitlerin sandık çevresine yaklaştırılmaması istendi.

Hukukta ve görev tanımında yeri olmayan bu kararın uygulanacağı okulları inceliyorum…

Neredeyse hepsindeki katılım oranı yüzde 91 düzeyinde. Yani, seçmenler vatandaşlık görevine yoğun bir şekilde sahip çıkmış.

İşin çarpıcı yanı ise şu: Misal, İstanbul’un bir ilçesindeki birinci turda kullanılan oy oranlarını inceliyorum…

Kılıçdaroğlu küçük bir oranla Erdoğan’a karşı birinci çıkmış.

İşte bu pazar o ilçedeki 7 ayrı okula polis başmüfettişleri görevlendirildi.

Özel görevlendirmenin yapıldığı okullardan birine bakıyorum: İlk turda yüzde 92.51 oranında katılım olmuş. Kılıçdaroğlu 13 bin 169 oyla, 7 bin 462 oy alan Erdoğan’ın önüne geçmiş.

Bir başka örnek…

İstanbul’un başka bir ilçesinde Erdoğan büyük farkla Kılıçdaroğlu’nun önüne geçmiş. Lakin o ilçedeki bir okulda Kılıçdaroğlu 13 bin 335 oy alarak 10 bin 8 oy alan Erdoğan’a karşı birinci çıkmış. Şimdi o okuldan da bir Emniyet müdürü sorumlu olacak.Örnekler uzatılabilir. Ama sanırım anlaşıldı.

Büyük kentlerde Kılıçdaroğlu’nun oy potansiyelinin yüksek olduğu okullar için İçişleri Bakanlığı özel bir görevlendirme yaptı. Görünen o ki 1. sınıf Emniyet müdürleri o okullarda Oy ve Ötesi üzerinden gelen yasal müşahitleri sandığa yaklaştırmamak için bir çaba içinde olacak.

Aslında 28 Mayıs’ta biraz da böylesi kararları oylayacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.