Sudan’da Ordu Yönetime El Koydu, Halk Askeri Darbeyi Kabul Etmiyor

0
1207

Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in kitlesel protestolar karşısında bugün görevini bırakmasının ardından ordunun yönetime el koyduğu, hükümet üyelerinin ve iktidar partisine bağlı milletvekillerinin gözaltına alındığı bildirildi.

Uluslararası Havalimanında da kontrolü ele geçiren askeri birliklerin, ülkeye giriş ve çıkışları denetlediği belirtiliyor.

30 yıldır Sudan Devlet Başkanı olan Ömer El Beşir’in de gözaltına alınıp tutuklanan isimler arasında olduğunu açıklayan Savunma Bakanı Orgeneral Avad Muhammed Ahmed bin Avf, Sudan Devlet Televizyonu’ndan halka hitaben yaptığı konuşmada, iki yıl sürecek bir geçiş döneminin ardından seçimlere gidileceğini ve yeni bir anayasa hazırlanacağını açıkladı.

Sudan’ın resmi haber ajansı SUNA da ulusal istihbarat ve güvenlik servisi tarafından yapılan bir açıklamada ise, ülkedeki tüm siyasi mahkumların serbest bırakıldığının duyurulduğu ifade edildi.

Öte yandan AP’de yer alan bir habere göre, Sudan Komünist Partisi’nin önde gelen isimlerinden Awad Abdülbayen, askeri darbenin “El Beşir iktidarına yeni bir hayat öpücüğü verdiğini” söyledi. Sosyal medyada da eylemciler, “askeri yönetime hayır” ve “Devrim devam ediyor” paylaşımlarıyla darbeye karşı çıkıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.