SYKP: İspanya Hükümetinin Hamza Yalçın’ı Tutuklamasını Şiddetle Protesto Ediyoruz

0
1261

IMG_1433Türkiye’de uzun yıllar cezaevinde yatan sosyalist ve Odak dergisi yazarı Hamza yalçın’ın Türkiye tarafından İnterpol aracılığıyla arandığı gerekçesiyle 4 Ağustos tarihinden beri gittiği İspanya’da tuklanarak cezaevine konmasını şiddetle protesto ediyoruz.

12 Eylül askeri darbe öncesi sıkıyönetim mahkemesi tarafından İstanbul’da tutuklanan Yalçın, daha sonra 1984 yılında İsveç’e politik göçmen olarak gitmişti. Daha sonra ülkeye dönen Yalçın hakkında 1990 ve 1994 yıllarında tekrar davalar açıldığı biliniyor. 3 yıllık tutukluluk ardından tekrar İsveç’e giden Hamza Yalçın, İsveç vatandaşı ve İsveç yazarlar birliği üyesi olmasına rağmen anti-demokratik bir tutumla hala tutukluluğu sürdürülüyor. Dava konusu ise Odak Dergisi’nin Nisan ayında çıkan bir yazısında Cumhurbaşkanı Tayyip erdoğan’a hakaret ettiği suçlamasıdır.

Türkiye’de her alanda, farklı olan her şey, tüm demokratik değerler top yekün bir saldırı altında bulunuyor. Kısıtlı özgürlük alanları da bütünüyle yok edilmeye çalışılıyor. Saray ve AKP eliyle ülkede adım adım faşist bir diktatörlük inşaa ediliyor ve yazar ve aydınlar sadece ülke içinde değil dışında da susturulmaya çalışılıyor.

Bu saldırılara tüm demokrasi güçlerinin hemen her yerde ortak eksende güçlü ve kararlı bir karşı koyuşu yaratması artık yaşamsal önemdedir.

İspanya Hükümetinin Hamza Yalçın’ı tutuklayarak cezaevine koymasını şiddetle prtotesto ediyoruz. Hamza Yalçın derhal serbest bırakılmalı ve vatandaşı olduğu İsveç’e özgürce dönebilmelidir.

SYKP Eş Gen. Başk.
Ahmet KAYA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.