Torunlar İnşaat’ta İşçi Katliamı

  0
  1501
  fft81_mf2409672
  İnşaat İşçileri Sendikası, Torunlar İnşaat Protesto Gösterisinde

  İstanbul Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen Stadı’nın arsasında inşaatı devam eden Torun Center’da işçileri taşıyan asansör 32. kattan düştü, 10 işçi yaşamını yitirdi.
  İstanbul Eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ,“Evrak üzerinden net bir bilgiye ulaşamamış olmakla birlikte, saat 19’da bu çalışmanın tamamlanmış olması gerekiyordu. Ama itfaiyemize gelen ihbarın vuku bulduğu saat 19.45 olarak gözüküyor. Dolayısıyla iş saatinin dışına taşmış bir çalışmanın da olduğunu ilk değerlendirmemde görülen hususlardan bir tanesi” dedi. Vali Mutlu sabah karşı 01:00’de yaptığı açıklamada 10 işçinin öldüğünü, asansörde işçilerin yükle taşındığını, çalışma saatlerine uyulmadığını söyledi.
  İnşaata çok sayıda çevik kuvvet ve TOMA da getirildi. Polis şantiye sahası içindeki işçilerle dışarıda bekleyenler arasına barikat kurarken Çerkezoğlu ve Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman’ın da aralarında bulunduğu sendikacıların da içeri girmesini engelledi. Ancak tepkilerin ardından barikat açıldı, Çerkezoğlu ve Kürkçü içeri girerek birlikte incelemeler yaptı.
  Çerkezoğlu işçilerin depo olan ışık almayan, hava almayan bir yerde kaldıklarını, sağlıksız koşullarda barındıklarını, işçi sağlığına dair hiçbir önlem alınmadığını söyledi. Çerkezoğlu “Bu lüks binalarda güzel hayatlar yaşanacak ancak bu binaları var eden işçilere yaşam hakkı tanınmıyor” dedi. Açıklamalarda bir aydır bozuk olduğu bilinen ve işçilerin şikayet ettiği asansör hakkında hiçbir uygulama yapılmadığı ifade edildi.Ertesi gün on işçinin ölümünü protesto etmek isteyen yüzlerce işçi ve emekçiye, her zamanki gibi patrondan yana tavır alan polis, gazları ve tomaları ile saldırdı. Arkadaşlarının hesabını sormak isteyen işçilere “provokatör” damgası vuruldu.
  Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun,
  “Biz Torunlar olarak bu kazanın sorumlularının ortaya çıkarılmasının takipçisiyiz. Çünkü Torunlar GYO halka açık bir şirket. Parmak iziyle şantiyeye giriliyor. Herhangi bir sigortasız çalışan söz konusu değil.”dedi.
  İstanbul’daki asansör kazasının ardından Torunlar GYO’nun asansör firması ile sözleşmesini feshettiği ortaya çıktı. Asansör firması ise Torunlar GYO’yu suçladı. Asansör faciasıyla ilgili tutuklanan 4 kişi cezaevine gönderildi.

   

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.