Trump ve Kim Jong-un 3. Kez Bir Araya Geldi

0
904

Japonya’da yapılan G-20 Zirvesi’nin ardından Güney Kore’ye geçen ABD Başkanı Donald Trump, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) lideri Kim Jong-un ile de görüşeceğini duyurmuştu.

Görüşme öncesi yaptığı açıklamada Trump, “DMZ (Silahsızlandırılmış Bölge)’ye gidiyoruz ve orada Kuzey Kore lideri Kim ile görüşeceğiz. Birbirimizi anlıyoruz. Yaptırımlar hala devrede, acelem yok.” demiş, görüşmenin amacına ilişkin soruya ise, “Sadece el sıkışıp merhaba diyeceğiz çünkü Vietnam’dan bu yana birbirimizi görmedik.” cevabını vermişti.

Trump ve Jong-un basın toplantılarının ardından Güney Kore ve Kuzey Kore arasında bulunan “Silahsızlandırılmış Bölge”de buluştu. Sınırda tokalaştıktan sonra Kim Jong-un’un daveti üzerine KDHC topraklarına geçen Trump, böylelikle Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne ayak basan ilk ABD Başkanı oldu.

Trump’ın görüşme davetine olumlu yanıt veren Kim Jong-un, “Sınırı geçen ilk Amerikan Başkanı olması, talihsiz geçmişi silmek ve yeni bir sayfa açmak için sahip olduğu istekliliği gösteriyor.” ifadesine yer verirken, Trump ise buluşmanın kendisine gurur verdiği söyleyerek, “Çok güzel şeyler oluyor, muhteşem şeyler oluyor. İlk tanıştığımız günden beri birbirimizi sevmiştik, önemli olan da bu.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.