Türkiye, İran, Suriye ve Rusya Dışişleri Bakanı bugün Moskova’da bir araya geldi:

0
229

Bugün Suriye, İran, Türkiye ve Rusya Dışişleri Bakanı Moskova’da bir araya geldi. Dört dışişleri bakanın başta mültecilerin geri dönmesi olmak üzere birçok konu ele alındı. 

Dışişleri Bakanı önceki gün katıldığı bir televizyon programında gerçekleşecek olan bu görüşme ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Çavuşoğlu, 550 bin mültecinin döndüğünü söylerken, geri kalan mültecilerin dönüşü için Suriye Hükümeti’nin yanı sıra Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile de işbirliği yapılması gerektiğini belirtti. Suriye Hükümeti’nin daha önce geri dönüşler için af çıkardığını anımsatan ancak bu dönüş sürecinin BM ile birlikte ve şeffaf şekilde yapılması gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Rejim genel anlamda Suriyelilerin dönmesini istiyor ama Suriyelilerin şu anda dönmesi için can güvenliği artı ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmayacağı… Şu anda yönetim çok fazla karşılayamıyor.” açıklamasında bulundu.

Diğer yandan yapılan bu görüşmeden en çok ABD’nin rahatsız olduğu görüldü. Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, günlük basın toplantısında “Ortaklarımıza, Esad rejimiyle ilişkileri normalleştirmeyeceğimizi ve yaptırımlarımızın tam olarak yürürlükte kalacağını açıkça belirtiyoruz.” ifadelerini kullandı. Jean-Pierre, Sezar Yaptırım Yasası’na bağlılıklarını, Şam ile görüşen ortaklarına bildirdiklerini ve bu konuda yaptırımların riske atılmaması konusunu görüştüklerini aktardı.

ABD Başkanı Joe Biden ise “ulusal güvenliğe tehdit oluşturmaya devam ettiğini” ve Suriye Hükümeti’nin eylemlerinden kaynaklanan ulusal acil durum halinin uzatılmasına karar verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.