Türkiye’de Yoksulluk Alıp Başını Giderken, Diyanet’in Yurtdışındaki Camii İnşaatlarına Milyonlar Akıyor

0
1026

2020 yılı bütçe teklifine göre 10,5 milyar TL ödenek ile Diyanet İşleri Bakanlığı, 16 bakanlıktan sekizinin bütçesini geride bıraktı. Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) yurtdışındaki cami inşaatları için harcadığı yüksek meblağlar tartışılmaya devam ediyor.  

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, 2018 yılında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da açılışına katıldığı Kırgızistan Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camii’nin de aralarında yer aldığı yurtdışında toplam üç cami inşa eden TDV, altı yeni cami daha yapma kararı aldı. Vakfın geçen yıla ilişkin faaliyet raporunda, Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek, Kırgızistan, Kosova ve Rusya’da inşası devam eden altı caminin de 2020 yılı içinde tamamlanacağı belirtildi. Yapılan camii inşaatların maliyetleri yarım milyon liradan fazla tutuyor.

Türkiye Diyanet Vakfı’nca yurtdışında yapılan ya da yapımı devam eden camilerin maliyetleri, kamu kaynaklarından yapılan yüksek harcamaları bir kez daha gözler önüne serdi. Edirne Selimiye Camii’nden esinlenerek projelendirildiği ifade edilen ve yapımına 2013 yılında başlanan KKTC Lefkoşe Hala Sultan Camii ve Külliyesi’nin maliyeti 49 milyon 720 bin TL olarak açıklandı. Camide aynı anda 7 bin 500 kişinin ibadet edebileceği bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde Cibuti’nin en büyük camisi olduğu belirtilen Cibuti Sultan II. Abdülhamid Han Camii’nin maliyeti gündemdeydi. Tüm maliyeti Diyanet Vakfı’nca karşılanan cami için 7 milyon 980 bin dolar harcandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.