Ümit Özdağ ile Kılıçdaroğlu ortak basın toplantısı düzenledi: “2. turda Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldık”

0
64

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, yaptıkları 1 saatlik görüşmenin ardından beraber bir basın toplantısı düzenledi.

Zafer Partisi Genel Merkezi önünde düzenlenen toplantıda konuşan Ümit Özdağ, seçimlerin 2. turunda Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldıklarını belirtti.

AKP adına Numan Kurtulmuş’un kendileri ile görüştüğünü, destek istediğini ancak ilkeleri gereği AKP’yi desteklemeyi seçmediklerini belirten Özdağ, Ata İttifakı’na oy vermiş seçmenlere de, “Anne ve babalarınızdan adığınız Türkiye’yi çocuklarınıza devretmek istiyorsanız, ülkenizin ‘Göçmenistan’ olmasını istemiyorsanız, Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verin” çağrısında bulundu.

Öte yandan Kılıçdaroğlu ve Özdağ arasında 7 maddelik de bir protokol metni imzalandı.

Protokol metni şu şekilde oldu:

“Kapsam:

Bu protokol, Zafer Partisi ile Millet İttifakı Bileşenleri arasında, Cumhurbaşkanlığı İkinci tur seçiminde ve sonraki süreçte yapılacak iş birliği esaslarını kapsamaktadır.

Amaç:

21 yıllık AKP hükümetlerinin yarattığı sosyal yıkım, yolsuzluk, yoksulluk, devlet krizi, sığınmacı sorunu, rant-borç-talan ekonomisi ve neden olduğu ağır ekonomi sorunları ve toplumun siyasi kutuplara bölünmesine karşı devletin yeniden düzenlenmesi; millî birlik ve beraberliğin sağlanması, yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar ve ağır ekonomi sorunlarının çözümü, Türkiye için ağır bir güvenlik ve demografi sorunu oluşturan sığınmacı ve kaçakların gönderilmesi için ortak çalışma ve iş birliği detaylarının tespit edilmesidir.

Temel İlkeler

1-Anayasamızın ilk 4 maddesi ve 66. madde de yer alan Türk Vatandaşlığı konusundaki tanımı ve içeriği korunacaktır.

2-1924 yılında kurulan milli-üniter-laik devletten asla taviz verilmeyecektir. Bu değerlere bağlı kalınacaktır.

3- Başta Suriyeliler olmak üzere tüm sığınmacılar ve kaçaklar en geç 1 yıl içerisinde ülkelerine geri gönderilecektir.

4. Devletin varlığı ve bütünlüğünü hedef alan başta FETÖ, PKK, IŞİD olmak üzere bütün terör örgütleri ile etkin ve kararlı mücadele edilecektir. Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir. Terörle müzakere değil, mücadele edilecektir. Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısını hedef alan hiçbir siyasi ve hukuki düzenlemeye izin verilmeyecektir.

5- Devletin bütün birimlerinde yapılacak görevlendirmelerde sadakat değil, liyakatin esas alınması sağlanacaktır.

6-Bütün yolsuzluklar ile hukuk çerçevesinde çok etkin bir şekilde mücadele edilecektir.

7- Devletin vatandaşına karşı şeffaf olunması ve açık davranması konularında tam mutabakata varılmıştır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.