Kanada’lı biyoetikçiler: Fakir misin, evsiz misin, aç mısın? Mücadele etmeyin, intihar etmek sizin hakkınız!

0
323

Toronto Üniversitesi’nde felsefe doktorası yapan Kayla Wiebe ve estetik, biyoetik, feminizm ve sosyal ve politik felsefe alanında profesör olan Amy Mullin yazdıkları bir makalede sosyal koşulların “dayanılmaz” hale geldiğinde intiharın bir hak olduğunu savundu.

Wiebe ve Mullin’in yazdığı makalede, yaşam koşullarının dayanılmaz hale geldiğinde Kanada’da “Ölümde Tıbbi Yardım” (MAiD) hakkının da geçerli olması gerektiği ileri sürüldü.

NationalPost’un haberine göre iki biyoetikçi yazdıkları yeni makalede yoksulluk ve diğer adaletsiz koşullardan etkilenen insanların da MAiD hakkının bulunması gerektiği savunuluyor. İki biyoetikçi Tıp Etiği Dergisi’nde savunduğu makalede, yardımlı ölüme izin verilmediği taktirde, koşulların daha kötü hale geleceğini de ekliyor.

“Fakirlerin ötanazi yapması” olarak ifadelendirilen hak, kimi araştırmacılar tarafından da şiddetle eleştiriliyor.

Kanada’da yakın zamanda yapılan bir araştırmada, Kanadalıların yaklaşık yüzde 30’unun evsizliğin ölmek üzere tıbbi yardım istemek için yeterli nedenler arasında gösterilmesi gerektiğini savunduğu da ifade edildi. Ülkede “fakirlere ötanazi hakkı” tartışması sürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.