YSK ”Oy ve Ötesi” hakkındaki kararını açıkladı!

0
1495

OyveÖtesi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçime saatler kala ”Oy ve Ötesi Sivil İnisiyatif Grubu” üyelerinin sandık alanı ve çevresine alınmaması konusunda iki vatandaşın yaptığı başvuruyu reddetti.

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre, YSK’nın bu kararı doğrultusunda, başta Oy ve Ötesi olmak üzere müşahit kartı bulunan sivil toplum kuruluşları üyelerinin sandık başlarında seçimleri gözlemleyebilmelerinin engellenmesi önünde hukuki hiç bir engelin olmadığı bir kez daha karar altına alınmış oldu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, iki vatandaşın YSK’ya yaptığı başvuruda, Oy ve Ötesi grubu üyelerinin siyasi partilerden aldıkları müşahit kartları ile sandık alanı ve çevresine girişlerinin Seçim Yasası’na aykırı olduğu savunuldu. Başvuruda, bu kartları veren siyasi partilerin de suç işlediği iddia edildi. Ancak YSK, bu itirazların soyut olduğunu belirterek, başvuruları reddetti.

Cumhuriyet’te yer alan haberin devamı şu şekilde:

EMNİYETİN YAZISI

Emniyet birimlerinin, sandık başlarında yasanın izin verdiği kişiler dışında kimsenin bulundurulmaması konusundaki uyarısı da dün tartışma yarattı. Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nün, “Oy ve Ötesi”nin adını da vererek sandık başlarında bulunmalarına izin verilmemesini istediği iddiası basın yansıdı.

EMNİYET KARAR VEREMEZ

CHP’nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, alınan son karar ışığında Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nün Oy ve Ötesi Sivil İnisiyatif Grubu üyelerinin sandık alanı ve çevresine alınmamasına ilişkin yazısının hukuken geçerli olmayacağını bildirdi. Emniyet’in zaten hukuken bu konuda karar mercii olmadığını da anımsatan Yakupoğlu, “Her sandıkta o seçim çevresinde o seçime katılan siyasi partilerin ve bağımsız adayların birer müşahit bulundurma hakkı var. Müşahit olmak için seçmen vasfını taşımak yeterli. Bir partiyi ait müşahit kartı elindeyse o kişi, o sandık başında bulunabilir. YSK’nin bu kararıyla Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nün yazısını da ortadan kaldırmıştır. Zaten o yazının hiçbir hukuki dayanağı yoktur” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.