Yürürlüğe giren İdlib ateşkesi maddeleri

0
802

Dün, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan kalabalık bir heyet ile Rusya’ya gitmiş, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği İdlib zirvesi sonucunda ise ateşkes kararı çıkmıştı.

Erdoğan, zirve sonrasında Türkiye ve Rusya arasında varılan mutabakatla uygulanacak olan ateşkesin, 6 Mart 2020 Perşembe 00.01’den itibaren yürürlüğe gireceğini açıklamıştı.

‘İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Muhtıraya Ek Protokol’ çerçevesinde üzerinde anlaşılan maddeler ise şunlar oldu:

“İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 tarihinde saat 00:01’den itibaren durdurulacaktır.

M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecektir. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esas ve usuller, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacaktır.

Türk-Rus ortak devriyeleri, 15 Mart 2020 tarihinde M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in 2 km batısı) Ain-Al-Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.