Küba lideri Diaz Canel, komünist gruplar arasında birlik çağrısı yaptı

0
152

Küba Komünist Partisi lideri Miguel Díaz-Canel, dünyadaki komünist gruplar arasında acil bir birlik oluşturulması gerektiği çağrısında bulundu.

Díaz-Canel, Granma gazetesinin web sitesinde geçtiğimiz perşembe günü yayınlanan çağrıda, birliğin gerekli ve acilen oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Gazeteye göre, Küba Devlet Başkanı, Çin Komünist Partisi tarafından sanal olarak düzenlenen ve organize edilen Uluslararası Marksist Partiler Forumu’na yolladığı mesajda, bu örgütlerin teorik ilerlemelerini ve pratik deneyimlerini paylaşma fırsatı için teşekkürlerini dile getirdi.

Forumda, Rosario Penton’un 109 komünist partinin önünde okuduğu metinde, Marksizmin ortaya çıkışından bu yana sınıf mücadelelerine bilimsel bir temel sağlandığı vurgulandı.

Díaz-Canel’in hazırladığı ve Rosario Penton tarafından okunan metinde, Marksist gelenek adına yapılan hatalardan, dezenformasyonlardan da söz edildi.

Küba Komünist Partisi’nin 8. Kongresi’nde de değinilen konular, Díaz-Canel’in metninde vurgulandı. Kapitalizmin yarattığı eşitsizliğe karşı sosyal adaletin tek yolunun sosyalizm olduğunun altının çizildiği metinde, Marksist partilerin önündeki zorlukların birleşerek aşılacağından söz edilirken, bu birliğin “çeşitlilik içerisinde birlik” olabileceğine değinildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.