“Marksist filozof” Zizek: “Barış için NATO’nun güçlenmesi lazım”

0
148

Slovenyalı düşünür Slavoj Zizek, The Guardian’a yazdığı makale ile tepki topladı.

Dün (21 Haziran) The Guardian’da “Ukrayna savaşında pasifizm yanlış tepkidir” başlıklı makale kaleme alan Zizek, yazdığı yazısında NATO’nun güçlenmesi gerektiğini ileri sürdü.

24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşının başında da benzer görüşleri savunup, Rusya’nın bu savaşta ezilmesi gerektiğini ima eden Zizek, bu sefer açıktan bir NATO savunusu yaptı.

Yaşayan filozoflar arasında sayılan, psikanaliz ve kültür kuramı hakkında yazdığı yazılar ile bilinen Slovenyalı düşünür, “Barış için NATO’nun güçlenmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

Ukrayna’nın tüm dünyanın özgürlüğü için savaştığını belirten Zizek, solcuların Ukrayna’ya destek vermesi gerektiğini belirtti. Zizek yazısında, NATO’nun ABD’nin çıkarları için değil, barış için kullanılmasını savundu.

Zizek ayrıca Avrupa’da “aşırı sağ” ile “aşırı sol”un AB’yi yıkmak fikrinde ortak olduğunu ifade ederken, AB’nin savunulması gerektiğini de yazdı. Fransa’dan örnek veren Zizek, Melanchon ile Le Pen’in bu noktadaki görüşlerinin aynı olduğunu belirtti.

Zizek’in yazısı, özellikle Türkiye’deki sosyal medya kullanıcıları arasında tepkiyle karşılandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.