WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmemesi için protesto

0
63

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmemesi için protesto gerçekleştirildi. İsveç’in başkenti Stockholm’de Julian Assange Destek Komitesi tarafından Segeltorg Meydanı’nda yapılan gösteride, Assange’ın ABD’ye iadesinin durdurulmasını ve Londra’da yattığı hapishaneden çıkarılmasını isteyen göstericiler, “Assange’a özgürlük”, “Assange yürekli, Snowden ise süper kahraman”, “Gazetecilik suç değildir” yazılı pankartlar taşıyarak, ABD karşıtı sloganlar attı.

Yapılan basın açıklamasında, Assange yerine savaş suçlusu olarak ABD ve İngiltere’nin yargılanması gerektiği ifade edildi. İngiltere’de bir ceza mahkemesinin Assange’ın ABD’ye iade edilmesine karar verdiği ve bu kararın da İçişleri Bakanı tarafından imzalandığı hatırlatılarak, Yüksek Mahkeme’nin bu kararı bozması ve Assange’ın serbest bırakılması talep edildi. WikiLeaks, 2010’da aralarında ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği suçları da delillendiren çok sayıda gizli belgeyi yayımlamıştı. ABD’nin casuslukla suçladığı ve iadesini istediği Assange, hakkında cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalardan dolayı İsveç’e iadesi gündemdeyken, Haziran 2012’de Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’ne sığınmıştı.

Assange, büyükelçilikten 11 Nisan 2019’da çıkarılarak gözaltına alınmış ve “kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten” tutuklanarak Londra’daki Belmarsh Hapishanesi’ne konulmuştu. Mahkeme, Assange’ı bu suçtan 50 hafta hapse mahkum etmişti. Duruşmaların ardından 4 Ocak 2021’de Assange’ın ABD’nin iade talebi reddedilmişti. ABD karara itiraz etmişti. 20 Nisan’da da Westminster Mahkemesi’nin iadeye hükmetmesiyle konu İçişleri Bakanı Priti Patel’in önüne gitmiş, bakan da 17 Haziran’da Assange’ın ABD’ye iade edilmesi kararını imzalamıştı.

Kaynak: BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.