̇İTALYA AÇIKLARINDA YENİ BİR GÖÇMEN FACİASI DAHA

0
4827

 

Geçtiğimiz hafta yaklaşık 500 Afrikalı göçmeni (çoğunun Somalili ve Eritreli olduğu açıklandı) taşıyan geminin batması sonucu 300’e yakın kişi öldü. İtalya’nın güneyindeki Lambedusa adası açıklarında yaşanan facia sonrası İtalya hükumeti ‘ulusal yas’ ilan etti.

İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, ‘’Bu bir İtalyan trajedisi değil, Avrupa’nın trajedisidir. Lampedusa Adası’nı İtalya’nın değil, Avrupa’nın sınırı olarak düşünmek gerekir.’’ diye konuştu.

Her yıl yaklaşık bin insanın ölümü demek olan büyük bir trajedi.

Göçmen yardımlaşma ağı Migreurop’un araştırmalarına göre son yirmi yılda on yedi bin göçmen Avrupa’ya ulaşma “umudunu” denizdeki ölümlerde noktaladı.

Ölümler bu trajedinin bir yanı. Ölümüne bir yolculuk sonrası hayatta kalanları da yokluk ve olanaksızlıklarıyla çoğu zaman trajik bir hayat bekliyor.

——————————————————————————————————————————————————————

TERMİK SANTRAL İŞÇİLERİNİN ANKARA YÜRÜYÜŞÜ

 

( Fotoğraf alıntıdır. http://www.sendika.org/2013/10/yatagan-iscileri-ankarada-her-yer-yatagan-her-yer-direnis/)
( Fotoğraf alıntıdır. http://www.sendika.org/2013/10/yatagan-iscileri-ankarada-her-yer-yatagan-her-yer-direnis/)

Muğla’daki termik santral ve kömür işletmelerinin özelleştirme kapsamına alınmasını protesto eden termik santral işçileri Ankara yürüyüşünü gerçekleştirdi. İşçilerin 7 Ekim’de Milas’tan başlattıkları yürüyüş polis müdahalelerine rağmen Ankara’ya kadar devam etti.

10 Ekim’de Ankara’ya ulaşan direnişçi işçiler adına açıklama yapan, TES-İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik; “Siyasi iktidar halkımızın 90 yıllık birikimlerini mirasyedi bir evlat gibi hoyratça satıp savmaktadır. Şimdi de gözlerini Yatağan’daki, Milas’taki santrallerimize ve madenlerimize diktiler. Bizler enerjide özelleştirmenin işimize, aşımıza, geleceğimize, ülkemizin bağımsızlığına saldırı olduğunu, tek kurşun atmadan ülkemizi ele geçirmek ve vatana ihanet olduğunu biliyoruz. Tüm halkımızla birlikte kol kola tek yürek, tek yumruk gibiyiz. Daha önce olduğu gibi bu defa da duvara toslayacaklar. Çünkü yanımızda her gün çığ gibi büyüyen bir kamuoyu desteği var” dedi.

Tüm emekçileri, emeğiyle geçinen bütün kesimleri, özelleştirmeye karşı olan tüm halkı kendilerine destek vermeye çağıran Erçelik, şöyle devam etti: “Direnme hakkını yok etmek istiyorlar. Haklıyız, çünkü ülkemizin tüm kaynakları peşkeş çekiliyor. Haklılığımızdan ve meşruluğumuzdan aldığımız güçle direniyoruz. Direnmekten başka yol yok. Hedefimiz açık ve nettir. Ne pahasına olursa olsun kazanmak. Kazanmak için mücadele neyi gerektiriyorsa o yapılacak. Özelleştirme belası karşısında, ya direneceğiz, ya da boyun eğip yok olacağız. Özelleştirme iptal edilinceye kadar direneceğiz. Başka yolu yoktur. Ara yollar aramak, iktidarın açtığı savaşta teslim olmak demektir.

DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ!

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.