Atatürk Havalimanı’na yapılacak hastane için Avrupa’dan 200 milyon Euro kredi

0
798

Sözcü gazetesinden Çiğdem Toker’in aktardığına göre Sağlık Bakanlığı, Atatürk Havalimanı’nın pistinde yapılacak olan pandemi hastanesi için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 200 milyon Euro kredi kullanılacağını aktardı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla kapatılan Atatürk Havalimanı pistinin üzerine, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle yine Erdoğan’ın talimatıyla ihale yapılmaksızın Rönesans şirketine yaptırılan Yeşilköy Çok Amaçlı Acil Durum Hastanesi pazar günü açılacak. Hastane için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası‘mdan (EBRD) 200 milyon euro kredi kullandırılacağını ifade eden Toker, kredinin ilk 2-3 yılının ödemesiz ve 15-20 yıl vadeli olduğunu söyledi.

KREDİ HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI ADINA

Yazının ilgili bölümü ise şu şekilde:

“Kredinin amacı, solunum cihazı (ventilatör), yoğun bakım üniteleri ile diğer acil tıbbi ekipman satın almaları için ihtiyaç duyulan finansmanı sağlamak. Yanı sıra, yoğun bakım yatak kapasitesini desteklemeye dönük olduğu da belirtilmiş. Tabii yönetenler ‘Her şeyi biz yaptık’ havasında olduğu için krediyi EBRD sayfasında öğrendik. Açıklamada, Covid-19 vakalarındaki olası yeni dalgalara hazırlıklı olmaktan da söz ediliyor. Kredinin borçlusu ise Türkiye Cumhuriyeti adına Hazine ve Maliye Bakanlığı olacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.