Avrupa’da Sağ Yükselişe Devam Ediyor!

0
1335

Yoğun göç ve ekonomik krizin sorunlarıyla beraber, toplumsal huzursuzluğun gözle görülür derecede arttığı Avrupa’da, Almanya merkezli neo-naziler, Yunanistan’ın ardından İsveç’te de parlamentoda temsil hakkı elde etmişti.
Gündeme, göçmenlere yönelik saldırıları ve Hitler güzellemeleriyle gelen faşist partiler, Avrupa’da artan işsizlik ve ekonomik sorunların yarattığı öfkeyi kolayca göçmenler üzerinde bir şiddet kampanyasına dönüştürerek tabanını genişletmeye devam ediyor.

Son örnek İsveç’ten…

Başkent Stockholm’ün Östermalm metro istasyonuna astıkları göçmen karşıtı ve ırkçı afişlerle bir kampanya başlatan ”İsveç Demokratları” adlı ırkçı parti, bu yöndeki faaliyetlerine devam ediyor.

Seçimlere girdikleri ilk yıl, aldıkları oy binde bir olarak ifade edilirken, bugün oy oranının yüzde on yedi olduğu ve gelecek seçimlerde ana muhalefet konumuna yükselebileceği tahmin edilen ırkçı partinin kampanyasına tepkiler sürüyor.

Söz konusu metro yönetimine ve bakanlıklara, ırkçılık propagandası yapıldığı yönünde şikayette bulunan gruplara, verilen cevap ise ”kampanyanın İfade Özgürlüğü Kapsamında Değerlendirildiği” şeklinde oldu.

30693148

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.