Bu Utanç AKP’nin: Türkiye Çocuk İstismarında Dünyada 3.

0
1005

Dünya Çocuk Hakları Günü’nde, Türkiye’de çocukların durumuyla ilgili paylaşılan veriler, çocuklarda çalışma, şiddet, istismar, eğitim yoksunluğunun korkunç boyutlara ulaştığını gösteriyor.

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü sebebiyle, AKP iktidarı döneminde çocukların yaşadığı hak kayıplarına dair bir rapor hazırladı.

Sol Gazetesi’nde yer alan habere göre, eğitim sisteminde yaşanan gericileşme, çocuk işçiliği ve çocuk istismarlarına yer verilen raporda önemli veriler paylaşıldı.

Buna göre, 2018 yılı hükümet tarafından “Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı” olarak ilan edilmiş olmasına rağmen, Türkiye’de 2 milyondan fazla çocuk işçi bulunuyor.

Çalışan her 10 çocuktan 8’i ise kayıt dışı çalıştırılıyor. Ayrıca AKP iktidarı boyunca çocuk işçilik oranında yüzde 20 artış olduğu belirtilirken, çocuk işçiliğini önlemek yerine yaygınlaştıran yasaların çıkarıldığı ve çocuk işçilerin iş cinayetlerinde hayatını kaybetme oranının da arttığı belirtiliyor.

Son 7 yılda 300’ün üzerinde çocuk çalışırken hayatını kaybetti. Çalışan çocukların yüzde 50,2’si eğitimine devam etmiyor. 

Rapordaki verilere göre, okullaşma oranlarında da ciddi sıkıntılar mevcut. Lise çağındaki çocukların okula devam etme oranı, AKP’nin 4+4+4 sistemini getirmesinin ardından ciddi düşüşler gösterdi. 240 binin üstünde lise çağında çocuk, zorunlu eğitime katılamıyor.

Ülkede 1 milyon çocuk ise tarikatların elinde eğitim görüyor. Akp iktidarı döneminde 10 kat artan özel eğitim kurumlarının 3’te 1’i bir tarikata bağlı. Üniversite yurtları hariç, tarikat yurtlarında kalan öğrenci sayısı 224 binlere ulaşmış durumda. İmam hatip lisesi sayısı ise 2002’de 450 iken, 2017’de 1.408’e çıkarılmış.

Hazırlanan raporda ayrıca çocuk istismar olaylarının da her gün arttığı vurgulanıyor. Türkiye, çocuklara karşı cinsel istismar, taciz ve tecavüz olaylarında dünyada üçüncü sırada yer alıyor.

Yılda ortalama 8 bin çocuk istismara uğruyor. Son 10 yılda çocuk istismar davaları ise yüzde 700 artmış durumda.

Adalet Bakanlığı verilerine göre ise mahkemelerde karara bağlanan davalarda ‘çocuğa cinsel istismar’ ile ‘reşit olmayanla cinsel ilişki’ suçlarının sayısı, son on yılda dört kat arttı. Yani Türkiye’deki cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işleniyor.

Son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu evlendirildi, son 6 yılda 142 bin 298 çocuk anne oldu. Bu çocukların büyük kısmı dini nikâh ile evlendirildi. 2002’den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan çocuk sayısı ise 15 bin 937 olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Sonuç olarak gelinen aşamada, AKP’nin geliştirdiği gerici-dinci eğitim, karma eğitimin azaltılmaya başlanarak kız-erkek öğrencilerin ayrılması, öğrencilerin tarikat ve cemaat yurtlarına teslim edilmesi, dini referansları baz alarak belirlenen toplumsal kurallar çocuk haklarının artmasına değil azalmasına neden olmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.