CHP’nin Beyoğlu Adayı Alper Taş ile Röportaj

0
2484

Seçimlere bir gün kala CHP’nin Beyoğlu Belediyesi Başkan Adayı Alper Taş ile konuştuk. Aşağıda yaptığımız röportajı yayınlıyoruz. Kendisine röportaj için teşekkür ediyor, seçimde başarılar diliyoruz.

1.) Sosyalist bir hareketin temsilcisi olarak İYİ Partinin de desteğini alan CHP’den aday olmanız nasıl karşılandı?

Adaylığımıza ilişkin düşünce kamuoyuna duyurulduğunda toplumun geniş kesimlerinden mutlaka aday olmamıza dair telkinler aldık. Dernekler ve siyasi parti temsilcilerine de adaylığımıza dair görüşlerini sorduk. Aldığımız tüm tepkilerin olumlu olduğunu söyleyebilirim. Beyoğlu Belediye Başkan adaylığımız açıklandıktan sonraki 50 günü aşkın süre boyunca Beyoğlu’nun 45 mahallesine ziyaretler gerçekleştirdik. Beyoğlu’nda sadece sol kesimlerden değil, muhafazakâr olarak ifade edilen kesimlerden de bizim adaylığımıza ciddi bir ilgi oluştu. Bizlere evlerinin kapılarını açtılar, sıcak ve samimi sohbetler gerçekleştirdik. Beyoğlu’nun renkleri soldurulmuş, insanlar 25 yıllık yönetime artık dur demek istiyor.

2.) Ekonomik ve politik gelişmelerin ardından halkın AKP hükümetine tepki duyduğu görülüyor. Bunun Beyoğlu’nda yansıması nasıl? Kampanya boyunca yaptığınız temaslarda buna dair izleminiz nelerdir?

Öncelikle şunu söyleyeyim, iktidar tarafından toplumu kutuplaştıran ayrımcı söylemler Beyoğlu’nda karşılık bulmamış durumda. Beyoğlu halkının en önemli sorunu iktidar tarafından ifade edilen ‘beka sorunu’ değil, işsizlik ve hayat pahalılığı… Vatandaşlarla yaptığımız sohbetlerde işsizliğe karşı ne tür politikaları hayata geçireceğimiz sıklıkla karşılaştığımız soruların başında geliyor. Bizler Beyoğlu’nun soldurulan renklerini yeniden canlandıracağımızı ifade ediyoruz. Beyoğlu’nda neşe ve eğlence yeniden sokağa taşacak. Beyoğlu yeniden cazibe merkezi olacak. Kapanan işyerleri yeniden açılacak, gençler için yeni istihdam alanları açılacak. İş bulma ağlarıyla işsizliği azaltıcı çalışmalar yürüteceğiz.

Öte yandan mevcut iktidarın politikaları Beyoğlu’nda binlerce kişiyi yoksulluğun pençesine itmiş durumda ve maalesef Türkiye yerel seçim sonrası büyük bir ekonomik kriz tehlikesiyle karşı karşıya. Binlerce insan sosyal yardımlarla ayakta kalmaya çalışıyor. Buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bizim hakkımızda Beyoğlu’nu kazanırsak sosyal yardımları keseceğimize dair iddialar ortaya atıyorlar. Bırakın sosyal yardımları kesmeyi, belediye tarafından yapılan sosyal yardımları 3 katına çıkaracağız. Halkımızı yaklaşan ekonomik krizin ağır etkilerine karşı koruyacağız. Buna karşın halkın refah seviyesinin yükseltilip sosyal yardımlara muhtaç olmamasını sağlamak bizim bu konudaki en önemli hedeflerimizden birisi.

3.) Nasıl bir Beyoğlu hayal ediyorsunuz?

Sokaklarında insanların birbirlerine gülümsediği, ayrımcılığın ortadan kalktığı, kültür ve sanatın yeniden hak ettiği değerine kavuştuğu, insanların sağlıklı konutlarında güvenle yaşayabildiği, eğlencenin sokağa taştığı, farklı kimliklerin ve kültürlerin kardeşçe yaşayabildiği bir Beyoğlu inşa edeceğiz. Bizim için Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Evlere şenlik aday” dedi. Evet, evlere şenlik olmaya geliyoruz. 31 Mart’tan sonra Beyoğlu’nda neşe olacak, sevinç olacak, kardeşlik olacak, eşitlik ve özgürlük olacak.

4.) Belediye Başkanı seçildiğinizde hayalinizi nasıl gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz?

Mevcut iktidar anlayışıyla bizim anlayışımız arasında çok önemli bir fark var. Onların anlayışı Beyoğlu’nu nasıl yönetiriz anlayışı. Biz ise Beyoğlu’nu Beyoğlu halkının yönetmesi gerektiği görüşünü savunuyoruz. Beyoğlu’nda seçimleri kazandıktan sonra 45 mahallede kuracağımız mahalle meclisleriyle halk yönetimde söz, yetki, karar ve iktidar sahibi olacak. Mahallelerin sorunlarını bilmeyip tepeden çözüm yolları dayatmak sorunların daha da ağırlaşmasına yol açan bir yöntem ve mevcut belediye 25 yıldır bu anlayışla Beyoğlu’nu insanların nefes alamadığı, Kadıköy’e ve Beşiktaş’a kaçtığı bir yer haline getirdi. Bizler ise mahallelerin sorunlarını en iyi mahallelilerin bileceğinin farkındayız. 3 ayda bir toplanacak mahalle meclislerinde vatandaşlar mahallelerinin sorunlarını ve çözüm yollarını masaya yatıracak. Bizler ise mahallelinin aldığı kararları hayata geçirmekle sorumlu olacağız. Bizleri ‘elit’ olarak suçlayanlar “Beyoğlu halkı nasıl kendi kendisini yönetecek” diyorlar. Beyoğlu’nda halkın yönetime aktif katılımının Beyoğlu’nu hızla nasıl yaşanabilir bir kent haline getireceğini herkes görecek. Sadece Türkiye’ye değil, dünyaya örnek olacağız. Herkes “Beyoğlu Modeli”ni konuşacak. İnsanlar artık gururla “Beyoğluluyum” diyebilecek.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.