Doktor krizi artıyor: Kamuda kadrolar boş kaldı

0
95

Sağlık Bakanlığı’nın açtığı doktor kadroları 1 buçuk yıldır boş kalıyor. Kamudaki doktor kadroları son atamalarda da dolmadı.

2023 dönemi boyunca üç kez açıktan atama yapıldı, 2024’te de bir kez açıktan atama kurası yapıldı. Bu 4 atamada açılan toplam 9 bin 575 kadronun, 2 bin 526’sı tercih edildi.

Cumhuriyet‘ten Merve Kılıç’ın aktardığına göre; açılan kadroların tamamına bakıldığında içinde çocuk acil, çocuk alerjisi, çocuk hematolojisi, çocuk metabolizma hastalıkları, çocuk ürolojisi, el cerrahisi, hava ve uzay hekimliği, iş ve meslek hastalıkları, sitopatoloji, temel immünoloji, tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji ve tıbbi mikoloji branşları hiç tercih edilmedi.

27 branşın tercih edilme doluluk oranı da yüzde 10’nun altında kaldı. Örneğin plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi için 110 kadro açılırken sadece 4’ü tercih edildi. Gastroentroloji için açılan 93 kadronun ise sadece 9’u doldu.

Son 1,5 yılda yapılan atamalarda Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Kırşehir, Muş, Bayburt, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis gibi iller ise hiç tercih edilmedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.