Yerel seçimlerde kadınların durumu: 15 bin adayın sadece yüzde 11’i kadın

0
112

Yerel seçim sürecinde kadın adayların sayısı yüzde 11’de kaldı. Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin aktardığı verilere göre, yerel seçimler için başvuru yapan toplam 15 bin 159 belediye başkan adayının bin 668’i, yani sadece yüzde 11’i kadınlardan oluşuyor. 

Hemen hemen her il, ilçe ve beldede aday gösteren AKP’nin adaylarında kadınların oranı yüzde 2,1. Pek çok yerde AKP adayını destekleyecek olan MHP’nin 877 adayının yalnızca 21’i kadın.

CHP‘de kadın belediye başkan adaylarının oranı yüzde 9,2’de kalırken, bu oran DEVA Partisi‘nde yüzde 15,2 oldu.

İYİP’in kadın belediye başkan adayı oranı yüzde 10,4 iken, Saadet Partisi’nde bu oran yüzde 3,6’da kalıyor.

TİP‘in çıkardığı kadın aday oranı yüzde 37,6. DEM Parti’nin ise yüzde 30,9.

DW Türkçe’nin, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı resmi veriler üzerinden yaptığı analize göre ise, 30 büyükşehir belediye başkanlığı için yarışacak toplam 734 adayın sadece 94’ü kadın. Buna göre toplam adaylar içinde kadınların oranı yaklaşık yüzde 13’ü bulurken, erkek adayların sayısı kadın adayların sayısının neredeyse 7 katı.

Büyükşehir belediye başkanlığı için yarışan kadın adayların oranının en yüksek olduğu il ise yüzde 27 ile Aydın.

Mardin’de büyükşehir belediye başkanlığı için DEM Parti’nin eş başkan adayı hariç hiç kadın aday bulunmazken, Şanlıurfa’da kadın aday sayısı ise sıfır. İlde yarışan 23 büyükşehir belediye başkanı adayının tamamı erkeklerden oluşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.