Esad, Arap ülkelerini birbirlerinin “iç işlerine” karışmamaya ve “dış müdahaleyi” önlemeye çağırdı

0
174

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 2011’den bu yana ilk kez katıldığı Arap Birliği zirvesinde Arap ülkelerini birbirlerinin “iç işlerine” karışmamaya ve “dış müdahaleyi” önlemeye çağırırken, yaptığı konuşmada, İsrail ve Türkiye’ deki iktidarları da hedef aldı.

Esad, “Siyonist varlığın (İsrail) direnen Filistinlilere karşı işlediği suçlar ve sapkın Müslüman Kardeşler ideolojisiyle süslenmiş Osmanlı yayılmacı düşüncesinin tehlikesi de dahil olmak üzere, yeterince sözün olmadığı pek çok konu var” dedi.

Arap ülkelerini birbirlerinin “iç işlerine” karışmamaya ve “dış müdahaleyi” önlemeye çağıran Esad, ülkelerin “kendi işlerini halledebilecek durumda” olduğunu söyledi.

Esad, “Umarım bu, aramızdaki dayanışma, bölgemizde barış, savaş ve yıkım yerine kalkınma ve refah için Arap eyleminin yeni bir aşamasının başlangıcına işaret eder” diye konuştu.

Esad zirvede, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile selamlaştı ve açılış töreninden önce Tunus Cumhurbaşkanı ve BAE Başkan Yardımcısı ile bir araya geldi.

Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman da “Bugün Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın bu zirveye katılmasından memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cumhuriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.