“F-16’ları Hazır Tutun, 2. Girişime Hazır Olun!”

0
1270

Tümgeneral-605x400

Konya Garnizon Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar’ın gözaltına alınmadan önce emir verdiği öne sürüldü.

Darbe girişiminin ardından İstanbul’da tutuklanan 3’üncü Ana Jet Üs ve Konya Garnizon Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar’ın, gözaltına alınmadan önce Üssün Hava Harekat Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk’e yeni görev için 4 F 16 savaş uçağını hazır tutması emrini verdiği ileri sürüldü.

Gözaltına alınan aralarında Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz ve Kurmay Albay Ertürk’ün de bulunduğu 21 asker adliyeye sevk edildi. Konya’dan karadan ve 2 helikopterle iki grup halinde İstanbul’a giden MAK timlerinin Moda Deniz Kulübü’nde komutanların kaçırılması eylemine katıldıkları ileri sürüldü.

Darbe girişiminin ardından Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında 3’üncü Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar, Jandarma Konya Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş ve Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

78347_konya-3-ana-jet-us-komutanligina-operasyon

3’üncü Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar İstanbul’da, Jandarma Konya Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş de Ankara’da yakalanıp tutuklandı. Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz, hava savunma okulu yolu üzerinde yakalandı.

Soruşturma kapsamında geçen pazar günü de 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’na operasyon düzenlendi. Operasyonda üssün Hava Harekat Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk ile 135’inci MAK Filo Komutanı Yarbay Alparslan Şahin ile birlikte 6 asker yakalandı.

Devam eden soruşturma kapsamında Konya’da 54 asker gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 23’ü dün tutuklandı. Tuğgeneral Gündüz, Kurmay Albay Ertürk ve Yarbay Şahin de ile birlikte 21 askerde bugün adliyeye sevk edildi. Gözaltına alınan askerlerin ifadelerinde, darbe girişiminin nasıl hazırlandığı ve hangi girişimlerin bulunduğu ortaya çıktı.

DARBE GİRİŞİM PLANI SABAH BAŞLAMIŞ

3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı MAK Timi Komutanı Astsubay Başçavuş Yılmaz Bahar, idddiaya göre, cuma günü sabah saatlerinde 7’şer kişilik 3 timle, ağır silahlarla donatılan üsse ait 6 araçla, Moda Deniz Kulübü’ndeki düğünde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ı, korumaya gidiyoruz diye Konya’dan İstanbul’a hareket etti. İstanbul’a ulaşan tim burada darbe girişimin başlamasını bekledi.

İKİ HELİKOPTERLE İKİNCİ EKİP YOLA ÇIKTI

3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki darbe planının ikinci aşaması ise akşam saatlerinde gerçekleşti. İddiaya göre saat 17.00 sıralarında üsteki 135’inci MAK Filo Komutanı Yarbay Alparslan Şahin, filodaki askerlerin büyük bölümünü evlerine gönderdi. Sonra mühimmat deposundaki görevliyi değiştirip, deponun başına kendi ekibindeki görevliyi getirdi. Daha sonra 2 helikoptere 4 makineli tüfek, yaklaşık 6 bin mermi ve altlarına füze savar sistemi yerleştirildi. Sonra 7’şer kişilik 3 tim saat 18.00 sıralarında Konya’dan İstanbul’a 2 helikopterle hareket etti.

MODA’DAKİ DÜĞÜNE BASKIN

Yalova’da ikmal yaptıktan sonra diğer ekiplerle birlikte Moda Deniz Kulübü’ndeki düğüne baskın düzenlendi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ı rehin aldılar. Orgeneral Ünal, darbe girişiminde bulunan askerlere, sivillere ateş edilmemesi konusunda uyardığı öğrenildi. Daha sonra Ünal, bir helikopterle Akıncı Üssü’ne götürüldü.

İddiaya göre, tüm plandan haberdar olan kendi komutanları Tümgeneral Haluk Şahar’ın da aralarında bulunduğu 8 general de İstanbul Hava Harp Okulu’na götürüldü.

CUMHURBAŞKANI’NIN OTELİNE BASKIN

Generallerin rehin alınmasından sonra aralarında MAK Timindeki bazı askerlerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Marmaris’te kaldığı otele baskın yapan askerlere katıldığı iddia edildi. Bazı askerlerin ise generallerin rehin alınmasından sonra Konya’ya kaçtığı belirtildi.

TÜMGENERALDEN ‘4 F 16’YI HAZIR TUTUN’ EMRİ

Darbe girişimi planı içinde rehin alındığı ileri sürülen 3’üncü Ana Jet Üs Komutanı ve Konya Garnizon Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar’ın, İstanbul’da polis tarafından gözaltına alınmadan önce üstte Hava Harekat Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk’ü arayıp, 4 adet F-16 uçağını ikinci bir görev için hazır bekletmesi talimatını verdiği öne sürüldü.

Darbe karşıtı diğer askerlerin ise üsse herhangi bir uçağın iniş ve kalkış yapmaması için hangar ve pistleri otobüslerle kapattığı öğrenildi.

Darbe girişiminin ardından Tümgeneral Haluk Şahar hakkında yakalama kararının çıkması polis, Şahar’ı gözaltına almak için 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’na gitti.

İddiaya göre polisi karşılayan Kurmay Albay Ertürk iddiaya göre, ”Üniformamızın şerefini kirlettiler” diyerek hiç bir girişimden haberi olmadığını söyledi. Albay Ertürk’ün, sorgusunda ise suçlamaları kabul etmedi ve darbe girişimiyle her hangi bir ilgisinin olmadığını söylediği öğrenildi.

TUĞGENERAL, AİLESİYLE TATİLDEN DÖNMÜŞ

Gözaltına alınan Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz’ün yapılan sorgusunda darbe girişiminden haberinin olmadığını söylediği öğrenildi. Ailesiyle tatilden dönerken gözaltına alınan Gündüz’ün, ”Ben ailemle tatilden dönüyordum. Garnizon Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar, izinli olduğu için garnizon komutanlığına ben vekalet edecektim. Darbe girişimiyle ilgim yok. Hiçbir şeyden de haberim yok” dediği öğrenildi.

3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki darbe girişiminde bulunan askerlerden bazılarının ise İzmir ve Ankara’da yakalandığı öğrenildi.

Kaynak: DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.