“Huzur Operasyonuna” Karşı “Hukuk Operasyonu”

  0
  1107

   

  headlineAKP’nin polisi geçtiğimiz ay, gövde gösterisi yapmak amaçlı İstanbul’un birçok ilçesinde eş zamanlı terör estirdi. ÇHD İstanbul Şubesi ise bu teröre karşı ses çıkarmayarak, polisin “huzur operasyonu”na karşı hukuk operasyonu adıyla alanlara çıkarak halkı bilgilendirdi. Özellikle polisin ağırlıklı olduğu Beşiktaş, Taksim, Kadıköy meydanlarında bildiri dağıttı. Aşağıda ÇHD’nin konu ile ilgili basın metnini yayınlıyoruz. ODAK
  Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’un 39 mahallesinde adı konulmamış bir olağanüstü hal uygulaması vardı. Yaklaşık 15.000 polis; köpekleri, copları, postalları, uzun namlulu silahları, telsizleri, helikopterleriyle İstanbul’da gösteri yaptı. Halkın üzerinde korku estirmek ve devletin gücünü göstermek istiyorlardı.
  Mevcut hukuku da hiçe sayarak ve özellikle olağan şüpheli olarak gördüklerini hedef aldılar. Kapıları kırdılar, insanları aşağıladılar ve bir korku dalgası estirdiler.
  Sanki 15.000 polisle şehri basmayınca şüpheli şahısların aranması mümkün olamazmış gibi suç işlenmesinin önlenmesi için bu operasyonu yaptıklarını söylediler.
  Hayır, amaçları çok açıktır, İstanbul’da suç oranı o kadar yüksektir ki halk polise karşı tepki duymaktadır.
  Uyuşturucu satıcıları, çeteciler İstanbul’un her yerinde cirit atmaktadır. Halk polisten çoktan umudu kesmiş kendi kendine çareler aramaya başlamıştır. Amaçları halkın tepkisini azaltmak aynı zamanda güç göstererek halkın örgütlenmesini ve karşı çıkmasını önlemektir. Bu arada yaptıkları hak ihlalleri ise sayılamayacak kadar çoktur.
  Geçtiğimiz hafta sonu 15.000 polisle huzur operasyonu yapanlara karşı biz de bu hafta sonu hukuk operasyonuna çıkıyoruz. Tüm üye ve meslektaşlarımızı bekliyoruz. Saygılarımızla
  BİZ DE ÖNLEYİCİ HİZMET GÖRÜYORUZ.
  HAK İHLALLERİNİN ÖNÜNÜ ALMAK İÇİN HALKA HAKLARINI HATIRLATIYORUZ
  ŞEHRİN MEYDANLARINA İNECEĞİZ VE
  HALKIN HAKLARINI KENDİMİZE BARİKAT YAPACAĞIZ.
  Saat 13.30 ile 14.30 arası Beşiktaş Meydanındayız
  Saat 15.00 ile 16.30 arası Taksim ve Galatasaray Meydanındayız
  Saat 17.30 ile 19.00 arası Kadıköy Meydanındayız
  Çağdaş Hukukçular Derneği
  İstanbul Şubesi

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.