İstanbullular Dikkat: Hava Kirliliği ve Basınç Değişimi Sonucu Asit Yağmurları Geliyor

0
1234

İstanbul’da bugün yüksek basınçla beraber hava kirliliği en üst seviyelerde ölçüldü. Hava kirliliği ve basınç değişimi etkisiyle perşembe ve pazar günü asit yağmuru beklendiği belirtiliyor. 

Kağıthane’de hava kirliliği değerlerini ölçen İTÜ Meteoroloji Bölümü Dr. Deniz Demirhan, maksimum 50 mikrogram olması gereken PM10 (Partikül maddeleri10) değerini 189 mikrogram, maksimum 25 olması gereken PM2,5 değerini ise 199 olarak ölçtüğünü ifade etti.

Dr. Demirhan asit yağmuru İle ilgili ise şunları söyledi:

”Perşembe günü bu yüksek basıncın yerini alçak basınç alacak. Perşembe ve Pazar günü yağış bekleniyor. Şu anda kirli bir atmosferin içindeyiz. Bu şekildeyken yağan yağmur da asit yağmuru olacaktır. Asit yağmurları bütün kirleticileri yere indirecektir. Hava temizlenecek ama yerde asit yağmurlarının etkilerini göreceğiz.”

Demirhan’a göre asit yağmuru yağmasıyla birlikte metallerde korozyon, asfaltlarda bozulmalar oluşurken, arabalarda, cildimizde ve saçlarımızda ise olumsuz etkileri görülebilecek. Ayrıca Dr. Demirhan söz konusu hava kirliliğinin akciğerlerdeki en uç noktalara, en ince kılcal damarlara kadar ilerleyebildiğini ve buna bağlı olarak koah, astım gibi hastalıların da ilerleyebileceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.