KHK’lıya koronavirüs yardımı da yok!

0
874

AKP hükümetinin koronavirüs nedeniyle ihtiyacı olan ailelere verileceğini “müjdelediği” bin liralık yardımın, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen vatandaşlara verilmediği ortaya çıktı.

Yardım almak için internet üzerinden başvuruda bulunan eşi KHK’lı bir vatandaş ret yanıtı aldığını belirtirken, eşiyle birlikte ihraç edilen başka bir vatandaş da olumsuz yanıt aldığını belirtti. Konuya tepki gösteren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Meclise soru önergesi verdi.

Gergerlioğlu, “Bu konuda çok bilgi geliyor. İnsanlar sosyal ve ekonomik yardım almak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunuyorlar. Ancak şu ana kadar iki KHK’li ret yanıtı aldı. Ekonomik durumları kötü olmasına rağmen bu ailelere, ‘Ekonomik ve sosyal destek paketinden faydalanma hakkınız yoktur’ yanıtı veriliyor. Belli ki devletin ihraç ettiği kişiler herhangi bir yardım alamaz pozisyonunda. Eşi cezaevinde olduğu için evde pasta, börek yaparak karınlarını doyurduğunu, zor durumda olduğu için bakanlığa başvurduğunu ancak ret yanıtı aldığını söyleyen bir KHK’li kadın var. Bu kadın, ‘Ölmemize izin veriyorlar mı?’ diye sitemlerini belirtti. Bu sitem bir vatandaşın sosyal devlet anlayışındaki devletine en ağır sitemi. En zor durumdaki insanlar sırf bir gerekçeyle ihraç edildiği için onlara yaşamı zehir etmek korkunç bir durum. Bu durum bir devletin sosyal adalet noktasında nereye geldiğini net bir şekilde gösteriyor.” dedi. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması talebiyle HDP’li Gergerlioğlu’nun Meclise sunduğu soru önergesi şunlar yer aldı:

  • G.S. isimli yurttaşın engelli maaşı aldığı ve geçinemediğinden ek yardım taleplerinde bulunduğu iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa G.S. isimli yurttaşın ek yardım taleplerinin reddedildiği iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa G.S. isimli yurttaşın ek yardım talepleri neden reddedilmiştir?
  • G.S. isimli yurttaşın engelli maaşı alanlara 1000 TL’lik yardım için başvurduğu ve reddedildiği iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa ret sebebi nedir?
  • Sosyal Hizmetler görevlilerinin G.S. isimli yurttaşın evine gidip yeniden başvuru yaparsanız maaş bağlayacağız dedikleri ve yardım talebinin yeniden reddedildiği iddiası doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa G.S., isimli yurttaşın yardım talepleri neden reddedilmektedir?
  • Engelli bir bireyin engelli maaşı alabilmesi için gerekli şartlar nelerdir?
  • Son 3 yılda engelli maaşı almak için başvuru yapan yurttaş sayısı kaçtır?
  • Son 3 yılda engelli maaşı alan yurttaş sayısı kaçtır
  • Covid-19 münasebetiyle bakanlığınıza yardım talebinde bulunan yurttaş sayısı kaçtır? Bu yurttaşlara ne kadar yardım yapılmıştır?

Kaynak: Gazete Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.