Mahkeme, Osman Kavalı’nın tutukluluğuna devam kararı verdi

0
408

Çarşı davası ile Gezi Parkı davasının birleştirilmesinin ardından tutuklu sanık Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 52 sanığın yargılandığı davanın dördüncü duruşması İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, Çarşı dosyasının ayrılmasına karar verdi. 

Duruşmada Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, bir sonraki, duruşmanın 21 Mart’ta görülmesine hükmetti.

Avrupa Konseyi’nden karara tepki

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Nacho Sanchez Amor Çarşı davasının dosyasının ayrılmasına ve Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verilmesine tepki gösterdi. Amor, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün Çağlayan’da Osman Kavala davasını izledim ve bu dava sürecinde sayısızca kez hukuk ihlaline tanık oldum. Gezi davasının mantıksız bir şekilde birleştirilmesinden sonra şimdi de ayrılma kararı alındı. Bütün bu kandırmacalar gerçeği saklayamayacak. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararına saygı duyulmalı.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı: “Avrupa Konseyi, yargı sürecine saygı ilkesini ihlal etmişti”

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Osman Kavala kararına tepki göstererek yazılı açıklamada bulundu.

Bakanlık açıklamasında şunları belirtti: “Hükümet görüşümüz, bugüne kadar gösterdiğimiz işbirliği anlayışıyla uyumlu olarak, 19 Ocak 2022 tarihinde Avrupa Konseyi’yle paylaşılmıştı. Görüşümüzde, ülkemizin AİHM kararının gereğini yerine getirdiği, Kavala’nın tutukluluk durumunun halen devam eden başka bir yargı süreci nedeniyle olduğu ayrıntılarıyla açıklanmış ve konunun hukuk ilkeleri temelinde incelenmesi çağrısında bulunulmuştu. Buna rağmen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi bugün (2 Şubat) Kavala davasının AİHM’e havale edilmesine dair bir ara kararı oy çokluğuyla kabul etmiştir. Böylelikle, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi ülkemizde devam eden bağımsız yargı sürecine müdahale niteliği taşıyan yaklaşımını devam ettirmiş ve yargı sürecine saygı ilkesini ihlal etmiştir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.