Putin, Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını tanıma kararını imzaladı, Ukrayna’da yaşananlardan Lenin’i sorumlu tuttu

0
817

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk ile Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını tanıma kararını imzaladı.

Halka açıklama yapan Putin, Donetsk ve Lugansk’taki durumun çok kritik ve acil olduğunu belirtti. Rusya lideri, Lugansk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlıklarını tanıma kararını imzaladığını da ekledi.

Donetsk Halk Cumhuriyeti Başkanı Denis Puşilin ve Lugansk Halk Cumhuriyeti Başkanı Leonid Paseçnik de Putin’in imzaladığı işbirliği ve karşılıklı yardımlaşma anlaşmasının altına imzalarını attı.

Kararın açıklanması ile birlikte Donetsk ve Lugansk’ta halk, kutlamalar için sokaklara çıktı. Putin ayrıca modern Ukrayna’nın tarihsel olarak tamamen Rusya tarafından oluşturulduğunu da vurguladı.

“Ukrayna’daki olaylardan Komünistler sorumludur”

Putin konuşmasında ise Lenin’i ve Bolşevikleri suçladı. Modern Ukrayna’da yaşanan sorunlardan Lenin’in ve Bolşeviklerin sorumlu olduğunu vurguladı.

Stalin döneminde Polonya, Macaristan ve Romanya’dan alınan bazı bölgelerin Ukrayna’ya birleştirildiğini, Kruşçev’in de Kırım’ı Rusya’dan kopararak Ukrayna’ya bağışladığını söyleyen Putin, “Ukrayna sadece Rusya’nın komşusu değil, aynı tarihin bir parçası, dostlar ve yakınlar demek” ifadelerini kullandı.

Putin, “Elbette geçmişi artık değiştiremeyiz, ama en azından geçmiş hakkında kayıtsız şartsız, siyasi boyut kazandırmadan doğrudan ve dürüstçe konuşmalıyız” ifadesini kullandı.

Yaşanan olaylardan Sovyetler Birliği’ni sorumlu tutan Putin, “Bolşeviklerin başlıca görevi, ne olursa olsun iktidara tutunmaktı. Lenin’in devlet inşaatı ilkeleri, sıradan bir hata olmaktan çok daha kötüydü” diye kaydetti.

Sorumlu Lenin

Putin, konuşmasında Lenin’i de suçladı. Bununla ilgili, “Bolşevik politikası sonucu Sovyet Ukrayna’sı oluştu. Günümüzde Ukrayna için ‘Vladimir İlyiç Lenin Ukraynası’ diyebiliriz. Ukrayna’nın yaratıcısı ve mimarı Lenin. Lenin’in Donbass’ı Ukrayna’ya bağlayan sert emirleri dahil arşiv belgeler bunu doğruluyor” ifadelerini belirtti.

Ukrayna’yı komünizmden arındırmaya hazır olduklarını belirtti

Putin daha da ileri giderek, Ukrayna’yı komünizmden arındırmak için hazır olduklarını ekledi. Ukraynalı yöneticilerin ülkeyi komünizmden arındırma politikasını uyguladığını ve ülkeyi komünizmle ilgili her şeyden temizlemeye çalıştığını anlatan Putin, “Gerçek komünizmden arındırma ne olduğunu Ukrayna’ya göstermeye hazırız” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.