“Mars’ta b.k mu var?”

0
1279

Habertürk’te yayınlanan son yazısında NASA tarafından Mars gezegenine indirelen uzay aracı hakkında yazan Fatih Altaylı, “Henüz heyecan verici bir mesele yok!” dedi.
Türk basınının konuyu abartılı bir şekilde ele aldığından dert yanan Altaylı, yaşanan hadisenin abartıldığını iddia etti.

NASA’nın Mars’a bir kez daha araştırma aracı indirmesini Habertürk gazetesindeki köşesinde değerlendiren Altaylı, Türk basınının olayı, “İnanılmaz görüntüler… İşte ilk görüntü…” şeklinde duyurduğunu söyleyerek, tepki gösterdi.

“Mars’ta b.k mu var!” başlıklı bir yazı yazan Altaylı’nın, aslında çok da abartılmaması gerekir, dediği olay bilim dünyası açısından oldukça önemli. Zira Mars’ta yaşam kaynaklarına dair henüz ciddi keşifler yapılabilmiş değil ve ABD başta olmak üzere uzay bilimleri alanında yarışan ülkeler açısından bu konuda “İlk” olmak çok şey ifade ediyor.
Aslında sadece dünyanın en gelişmiş ülkelerinin uzay bilimlerine ayırdığı bütçeler incelendiğinde bile Mars’taki araştırmanın önemini anlaşılıyor.

Ülkemiz ulusal basınında kalem oynatan Fatih Altaylı ise yaşanılanın aslında oldukça basit, önemsiz ve sıradan bir şey olduğu iddiasında.

“Oysa ortada henüz böylesine heyecan verici bir mesele yok” diyen Fatih Altaylı, NASA’nın şimdiye kadar toplam 8 kez Mars görevi gerçekleştirdiğini, bunlardan 7’sinde başarılı olduğunu ifade etti.

Altaylı, Mars’ın Dünya haricinde üzerinde araştırma yapmaya imkan tanıyan tek kaya gezegen olduğunu belirtti.
Öte yandan Mars’ın ‘Ölü’ bir gezegen olduğunu işaret eden yazar, “Bu yüzden de çevresinde onu koruyan bir manyetik alanı yok. ‘Mars’ın derinlikleri incelenecek’ dedikleri de aslında 5 metrelik bir derinliğe inebilmek. Mümkün olursa. Yani bir bostan kuyusundan bile daha az bir derinlik. Ancak buradan bile çok önemli bilgiler elde edilecek. Amaç ne peki! Amaç aslında Dünya’nın geleceğini anlamak. Mars üzerinden Dünya ile ilgili bilgiler elde edebilmek” dedi.

Yazdığı yazının bir bölümünü, oldukça önemsiz olarak nitelediği bu gelişmeyi yermeye ayıran Altaylı’nın, “Ancak buradan bile çok önemli bilgiler elde edilecek. Amaç ne peki! Amaç aslında Dünya’nın geleceğini anlamak. Mars üzerinden Dünya ile ilgili bilgiler elde edebilmek” şeklindeki sözleri ise kafa karışırdı.

Altaylı Havalimanı İşçilerine Karşı…

Habertürk Gazetesi’ndeki köşesini  Havalimanı işçilerinin direnişine karşı da kullanan Altaylı, 16 Eylül 2018 tarihli köşe yazısında işçilerin açılışa 5 hafta kala yaptığı eylemlerin ‘mantıklı’ olmadığını öne sürmüş ve inşaattaki direnişin sebeplerini ‘sudan sebepler’ olarak nitelendirmişti.

Altaylı, İşçilerin çalışma koşullarını kabul etmemelerine yönelik “’4 yıl dayandık 5 hafta daha idare ederiz.’ demeleri daha makul bir insan tavrıyken, hayırdır inşallah!” şeklinde konuşmuş ve işçileri diğer yandaş medya temsilcileri gibi hedef göstermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.