SON SİYASAL GELİŞMELER IŞIĞINDA YUNANİSTAN

1
1801

Son birkaç yıldır ABD ve AB’ de üst bo­yuta çıkan finansal krizle birlikte arap ülkelerinde arap baharı diye formüle edilen gelişmeler yaşanırken; AB’ nin zayıf halka­ları da bundan nasibini almaya başladı.

Özellikle İspanya, Portekiz ve Yuna­nistan bu krizden en fazla etkilenen ülke­ler oldu. Yunanistan’da krizin ayak sesleri daha birkaç yıl öncesinden duyuluyordu. Geçen yılki genel seçimlerde PASOK’ un iktidara geldiği andan itibaren de mevcut kriz ortamı tum yakıcılığını hissettirmeye başlayacaktı. PASOK ilk andan itibaren Yunanistan’ı kurtarma adına AB ve İMF ile işbirliiği temelinde özelleştirmelere hız ve­rirken; kamu harcamalarındaki kısıntıların yanısıra, tüm çalışanların maaşlarında da kesintiler yapılmaya başlandı.

Eğitim ve sağlık hizmetleri başta ol­mak üzere kamusal hizmetler paralı hale getirilmek isteniyor

Özelleştirmelerle tüm kamu alannın­daki işletmeler yok pahasına elden çıka­rılıyor. AB’ nin ve İMF’nin Yunanistan’ a yardımı, bu ülkenin krizden çıkışı için ha­zırladıkları reçete bu.

Bu dayatmalara karşı Yunanistan hal­kı [işçiler, memurlar, öğrenciler] aylardır ayakta ve her firsatta seslerini yükseltiyor­lar. Eğitim, sağlık ve ulaşım sektörü başta olmak üzere tüm sendikal konfederasyon­ların katiıdığı 15 haziranda 1 gun, 28_ 29 haziran da 2 gün genel grev yapildi. Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz diyen emek­çiler, İMF’nin dayattığı kemer sıkma ve ka­musal alanı yok etme politikalarına geçit vermeyeceklerini haykırdılar.

Tunus’ ta başlayan ve Mısır’da yankısı­nı bulan alanları işgal eylemleri İspanya, Portekiz ve Yunanistan’ da da yaşandı. Yu­nanistan’ da 25 mayısta başlayan ve tüm büyük şehirleri [Atina, Selanik, Patra, Yia­ninina ] etkisine alan, onbinleri bulan kitle­sel meydan işgalleri gerçekleştiriliyor. 29 mayıs pazar günü birçok Avrupa ülkesinde örgutlenen işgal eylemleri internet aracı­lığı ile canli bağlantı yapılarak selamlanır eylemler.

Mevcut haliyle krizin etkileri, yansıma­ları devam ediyor. Gelişmelerin seyri nasıl biçim alacak henüz belli degil. Belli olan tek şey ise önümüzdeki surecin canlı ve hareketli geçeceği.

Atina’dan bir Odak okuru

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.