Viva Zapata!

0
1347

Meksika’lı büyük devrimci Emiliano Zapata, bundan tam yüz sene önce 10 Nisan 1919 yılında katledildi.

Zapata, 8 Ağustos 1879 yılında Anenecuicil köyüne doğmuştur. 17 yaşında babasını kaybeden Zapata, 19 yaşındayken Porfino Diaz diktatörlüğüne karşı köyünde topraklarını korumak için oluşturulan komitenin lideri seçilir. Diaz’a karşı Francisko Modero ile ittifak yapar. Gerilla grubu oluştururlar.

Diaz diktatörlüğüne alternatif olarak gelen Modero da gerekli toprak reformlarını yapmaz ve 1911 yılında ittifak sonlandırılır. Zapata’nın gerilla grubu “topraksız köylüye toprak” programını açıklar. Büyük mücadeleler verirler.

Zapata sistemin eğitimini dahi alamamış, sıradan bir köylüdür. Öyle ki Sovetler’deki Ekim Devrimi sonrasında heyecanlanmış, “İhtiyaçları varsa gidip 1000 atlı ile yardımcı olalım” demiştir. Arada koskoca denizler olduğunu dahi bilmez, ama bu sınırları onun devrimci oluşunu engellememiştir.

Gerilla ordusuna katılmak istermiş gibi davranan albay Jesus Guajardo, Zapata ile bir buluşma ayarlar. 10 Nisan günü bu buluşmaya giden Zapata haince pusuya düşürülür ve yüzlerce mermi ile katledilir.

Zapata’nın delik teşik edilmiş bedeni teşhir edilmek için meydana getirilir fakat tanınamayacak haldedir. Bu yüzden cenazenin Zapata’ya ait olduğuna halk inanmaz. Köylüler arasında “Bu Zapata değilse o halde Zapata nerededir?” diye sorulur. İçlerinden ihtiyar bir köylü yüzünü dağlara çevirir ve “Dağlarda! İhtiyacımız olduğu zaman geri gelecektir” der. Zapata artık ölümsüzdür…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.