Afganistan’da Taliban yönetiminin kadınlara şiddeti sürüyor

0
222

Afganistan’da Ağustos ayında yönetimi ele geçiren Taliban iktidarı altında kadınlara yönelik şiddet devam ediyor. Ülkede, telefonla bir tahliye uçağına davet edilen dört kadın öldürüldü.

APF haber ajansına konuşan ve ismi açıklanmayan Afganistanlı bir kadın, öldürülen kadınların telefonla yurt dışına çıkmak için bir tahliye uçağına davet edildiklerini ve sonrasında evlerinden bir araçla alındıklarını söyledi. Kendisinin de üç hafta önce benzer bir telefon aldığını belirten kişi, daha sonra şüphelendiği için arayan kişiyi bloke ettiğini ama hala korku içinde yaşadığını belirtti.

AFP’nin haberine göre, Mezar-ı Şerif’te öldürülen kadınlar arasında 29 yaşındaki kadın hakları aktivisti ve üniversite öğretim üyesi Frozan Safi’nin de olduğu belirlendi. Safi’nin cesedi Mezar-ı Şerif’teki morgda ailesi tarafından teşhis edildi. Kardeşi Rita, “Onu kıyafetlerinden tanıdık. Kurşunlar suratını tamamen dağıtmıştı. Her yerinde kurşun yaraları vardı” dedi.

Taliban’ın İçişleri Bakanı sözcüsü Kari Said Kosti, kadınların cesetlerinin bulunduğu evde iki şüphelinin yakalandığını ve bu kişilerin ön sorgulamada kadınları davet ettiklerini kabul ettiğini açıkladı.

Kaynak: BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.