Fransa’da bir öğrenci kendini yaktı: “Ölümümden Macron ve AB sorumludur”

0
766

Fransa’da bir üniversite öğrencisi üniversite restoranının önünde kendisini yaktı. Gencin sosyal medya hesabında yaptığı son paylaşımda, “Bizi bölen faşizmin yükselişine ve eşitsizlikleri yaratan liberalizme karşı mücadele edelim. Yaşasın sosyalizm” ifadeleri yer aldı.

Fransa’nın Lyon kentinde 22 yaşındaki bir üniversite öğrencisi, 8 Kasım günü üniversitenin restoranı olan Crous binasının önünde bedenini ateşe verdi. Öğrencinin arkadaşının sağlık ekiplerine haber vermesi üzerine bölgeye gelen ambulans genci hastaneye kaldırdı. Ağır yaralanan gencin tedavisinin sürdüğü belirtildi.

Fransa basınında çıkan haberlere göre Lyon 2 Üniversitesinde okuyan ve ağır maddi zorluklar çeken genç, kendisini yakmadan önce sosyal medya hesabında, “Bugün Lyon’daki Croux binasını hedefliyorsam, tesadüften değil, siyasi bir yere, yüksek öğrenim ve araştırma bakanına ve uzantısı olan hükümeti hedefliyorum” ifadelerine yer verirken, “Gelecekle ilgili belirsizliklerden ve ölümümden (Fransa’nın son üç cumhurbaşkanı) Macron, Hollande, Sarkozy ve Avrupa Birliği’ni sorumlu tutuyorum” dedi.

Üniversite öğrencisi genç, mesajına “Bizi ayrıştıran faşizmle ve eşitsizliği yaratan liberalizmle mücadele edelim. Son arzum bunlara son verilmesi için arkadaşlarımın bu davayı sürdürmesidir. Yaşasın sosyalizm” ifadeleri ile son verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.